A The Sun értesülése szerint, amely elsőként számolt be az esetről, Pakisztánból érkezett a veszélyes fém, amellyel kapcsolatosan december 29-én riasztották a Metropolitan Police terrorelhárítási csoportját.
A rendőrség szerint a lakosságra nem jelentett veszélyt az eset, vizsgálják, hogy esetleg csak hanyagság okán kerülhetett-e uránnal szennyezett tárgya brit földre – írja a BBC.
A veszélyes tárgyra a Swissport szállítmányozó cég fémhulladékot tartalmazó csomagjában bukkantak, a veszélyt speciális szkennerek szúrták ki. Nem ismert, hogy mi lett volna a szállítmány végcélja, az ügyben senkit nem tartóztattak le.
"Megerősíthetjük, hogy a Met Terrorelhárítási Parancsnokságának tisztjei kapcsolatba léptek a heathrow-i határőrség munkatársaival, miután
nagyon kis mennyiségű fertőzött anyagot azonosítottak a rutinellenőrzés során
egy, az Egyesült Királyságba érkező csomagban" – áll a rendőrségi közleményben.
"Bár a nyomozás még folyamatban van, eddigi vizsgálataink alapján úgy tűnik, hogy az eset nem jelentett közvetlen fenyegetést. Ahogy azt el is várják tőlünk, minden lehetséges nyomozati irányt követünk, hogy megbizonyosodjunk arról, ez valóban így van" – mondta Richard Smith parancsnok, a rendőrség terrorizmusellenes csoportjának tagja a BBC-nek.
A veszélyes rakományok, beleértve az uránt is,
szállításához speciális protokollt kell követni:
a raktár legalján utazhat csak ilyesmi, megfelelő távolságra a fenti kabintól.
Az urán a természetben előforduló elem. Nukleáris célú felhasználása akkor lehetséges, ha azt finomítják, vagy dúsítják. Ezt centrifugák – szuperszonikus sebességgel forgó gépek – segítségével érik el.
Az alacsony dúsítású uránból kereskedelmi célú atomerőművek üzemanyagát lehet előállítani.
A nagymértékben dúsított urán tisztasága 20 százalék vagy annál nagyobb, ezeket kutatási reaktorokban használják. A fegyvernek minősülő urán 90 százalékos vagy annál nagyobb dúsítású.