Három éven át szigorú lezárásokkal, központosított karanténnal, tömeges tesztelésekkel és kontaktkutatással igyekeztek megakadályozni a koronavírus terjedését Kínában: a gazdaságot és a magánéletet is megnehezítő szabályokat decemberben törölte el a kormány azt követően, hogy országszerte tüntettek ennek érdekében az emberek - írja a CNN.
Szakértők szerint ugyanakkor az ország nem készült fel ilyen hirtelen váltásra, nem tartalékoltak gyógyszert, nem emeltek kapacitást a kórházakban és az idősebb korosztály tagjainak átoltottságát sem sikerült érdemben emelni ilyen rövid idő alatt.
Túlterhelődik majd az ellátórendszer is
A Hongkongi Egyetem három kutatójának friss tanulmánya szerint a jelenlegi körülmények mellett a nyitás eredménye egymillió lakosra vetítve 684 halott: ez az ország 1,4 milliárdos populációjának méretét figyelembe véve
964 440 áldozatot jelent.
A Medrxiv preprint szerveren megjelent, szakértői ellenőrzés előtt álló tanulmány szerint a fertőzöttek magas száma az egészségügyi ellátórendszer túlterheléséhez fog vezetni: a minden provinciában bekövetkező enyhítés eredményeképp a kórházi kapacitás 1,5-2,5-szeresére lenne majd szükség.
Ez csak azzal kerülhető el, ha sikerül jelentősen felgyorsítani az átoltottság emelését, illetve az ország betáraz antivirális szerekből. A részben a Kínai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ, részben a hongkongi kormány által finanszírozott tanulmány szerint
amennyiben 85 százalék kap negyedik dózist az oltásból, és 60 százalék számára áll rendelkezésre vírusellenes szer, a halálozások száma 26-35 százalékkal csökkenthető.
Pekingben jelenleg a pandémia kínai történetének legsúlyosabb fertőzéskitörése zajlik, hétfőn két halálesetet jelentettek. December 7., a lazítás óta hivatalosan ők az első halottjai a vírusnak, bár a a krematóriumokban és temetkezési irodákban kialakuló sorok arról tanúskodnak, hogy több ennél az áldozatok száma.
Más nagyvárosokban is nehéz a helyzet
Sanghajban is nagyon sok a fertőzött, az iskolák online oktatásra álltak át, akárcsak Kantonban. Csungking városában a közszféra pozitív teszteredménnyel rendelkező dolgozói is munkába állhatnak. A pontos esetszámokat nehéz meghatározni, mivel a tünetmentes eseteket - melyek eddig a kínai esetek javát adják - már nem jelentik Kínában.
A szakértők
három hullámra számítanak idén télen Kínában,
az első jelenleg már tart, és január közepéig húzódik el. A másodikat január végén a kínai holdújév indíthatja el és február közepéig tarthat. A harmadik hullám február végétől március közepéig várható.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!