Az orosz állami médiához köthető felhasználói fiókok újfajta eljárással terjesztenek 18 nyelvre lefordított több tucat videót, amelyek semmilyen digitális nyomot nem hagynak maguk után a forrással kapcsolatban - közölték a Nisos amerikai hírszerzési magáncég kutatói.
A dezinformációval és más kiberfenyegetésekkel cég szerint, a videók olyan összeesküvés-elméleteket tartalmaznak, amelyek Ukrajnát vádolják a polgári áldozatok miatt, illetve, hogy az Oroszország által annektált kelet-ukrajnai területek valamennyi lakója örömmel fogadta a megszálló orosz csapatokat.
Az orosz propagandavideók angol nyelvű változatai feltűntek a Twitter, a Gab és a Truth Social nevű közösségi portálon is.
"Az új módszer zsenialitása abban rejlik, hogy ezek a videók közvetlenül letölthetők a Telegram mikroblogról, de azok kitörölnek maguk után minden (digitális) nyomot, amelyet kutatóink követni próbáltak" - fejtette ki Patricia Bailey, a Nisos vezető hírszerzési elemzője az AP amerikai hírügynökségnek. - "Az új módszer kreatív, alkalmazkodóképes, és elemzi a felhasználók szokásait."
Az Európai Unió (EU) Ukrajna februári orosz katonai megszállását követően betiltotta tagországaiban két vezető orosz állami médiacég: az RT és a Szputnyik működését.
A Google YouTube-csatornája, valamint a Meta cég által üzemeltetett Facebook és Instagram szintén bejelentették, hogy betiltják a két orosz médiavállalat működését a 27 tagú EU-ban, ezzel igyekezve megakadályozni az orosz propaganda terjedését.