A békeidőben programozóként dolgozó ukránok egy része a háború ideje alatt titkos helyszíneken verődött csapatokba, hogy hekkerként álljon a hadsereg szolgálatába. Egy ilyen csapatot vezet a 30 éves Nikita Knis, aki kiberbiztonsági szakértőként a háború előtt épp azért küzdött, hogy a hekkerek ne érhessék el céljaikat – olvasható az Interesting Engineering oldalán.
A csoport Hackyourmom név alatt tevékenykedik és Elon Musk Starlink műholdas hálózatának segítségével fér hozzá a világhálóhoz. A 30 hekker egy olcsó vinnicjai hostelben ült össze: több hamis bombafenyegetés is fűződik nevükhöz, melyekkel orosz repülőket kényszerítettek a földre, de igazi nagy fogásuk az, amikor sikerült egy titkos katonai helyszínt leleplezniük.
Knis szerint ő és csapata a legkülönbözőbb közösségi oldalakon hozott létre hamis profilokat, amelyeken csinos nőknek adták ki magukat. Az orosz Telegramon is készítettek ilyen felhasználókat, akik aztán Melitopolban tartózkodó oroszokkal vették fel a kapcsolatot.
A csapat tagjai tudták, hogy az itt állomásozó katonák biztosan meg akarják mutatni a velük megismerkedni akaró nőknek, micsoda harcosok is ők - ezért arra biztatták őket, küldjenek fotókat.
A képeket arra használták fel, hogy megtalálják azt a katonai támaszpontot, amelyen az oroszok állomásoztak. A helyadatokat továbbították az ukrán hadseregnek, néhány nap múlva pedig tüzérségi támadásban megsemmisült ez az állomáshely.
Az ukrán hadsereg nem akarta kommentálni a hekkerek esetleges szerepvállalását a támadásban: Knis ezzel együtt is azt állítja, más támadásokhoz is közük van. Ma pedig már nem a vinnicjai hostelben dolgoznak, hanem otthonaikból.
A titkosszolgálatok háborús szerepéről is beszélt Kis-Benedek József az InfoRádió Aréna című műsorában:
Nyitóképünkön: harcképtelenné tett orosz tankokat állítottak ki Kijev belvárosában 2022. augusztus 24-án, az ukrán függetlenség 31. évfordulóján, amely egybeesik az orosz támadás hat hónappal ezelőtti kezdetével