Nagy-Britannia "elfogadhatatlan módon és szakszerűtlenül" kezeli az Észak-Franciaországból csónakokkal érkező migránsokat - állapította meg jelentésében a brit belügyminisztérium által kinevezett határ- és bevándorlásügyi független főfelügyelő.
A 2021 decembere és 2022 januárja között zajlott ellenőrzés az Egyesült Királyságba csónakokkal vagy kis hajókkal érkező menekültek határmenti kezelését vizsgálta két kormányzati központban. A vizsgálat eredménye rámutatott, hogy a menedékkérők egyre növekvő áradatát a kormány "szakszerűtlenül és nem hatékonyan" kezeli, több kritikus vélemény szerint embertelenül bánnak az országba érkező migránsokkal.
A vizsgálatot vezető főfelügyelő, David Neal beszámolója szerint "ezek a menekültek iszonyatos körülmények között szelték át a La Manche csatornát". Azok közül, akik partra szálltak, "sokan kiszolgáltatottak és veszélyeztetettek voltak, köztük egyedül utazó gyerekek és nők, Doverbe érkezve pedig elfogadhatatlan módon bántak velük" - fogalmazott.
Neal úgy vélte, ennek hátterében az áll, hogy a belügyminisztérium az elmúlt három év alatt "nem tudta meghaladni a válságmenedzselés szintjét, és nem tudott továbblépni jobb rendszerek és eljárások kialakításának irányába, amelyekkel bevett módon tudná kezelni a jelenséget".
A jelentés kiemeli az Egyesült Királyságba illegálisan érkező migránsok rohamosan növekvő számát, és azt az egyértelmű nyomást, amelyet ez a rendszerre jelent.
Emiatt azonban - mint a jelentés fogalmaz - még tisztábban kirajzolódnak a biztonsági hiányosságok, amelyek veszélyeztették az egyébként is kiszolgáltatott menekülteket.
2018-ban kevesebb mint háromszáz menekült érkezett csónakkal Doverbe Franciaországból a La Manche csatornán keresztül. Ez a szám két évvel később, 2020-ban már megközelítette a 8500-at, tavaly pedig 28 526-ra emelkedett. A bevándorlók többsége iraki és iráni volt.
A legsúlyosabb menekültügyi tragédia 2021-ben történt, amikor 27-en meghaltak egy felfújható gumicsónakot ért balesetben. A szerencsétlenségért Nagy-Britannia és Franciaország sokáig kölcsönösen egymást okolta.
A főfelügyelő az érkező migránsok regisztrációs folyamatában is hibákat talált. Mint elmondta, ez azért kiemelten fontos, mert "ha nem regisztráljuk az országba érkező embereket, nem fogjuk tudni, ki az, aki veszélyeztetett, és ki az, aki veszélyt jelenthet".