Litvánia kiterjesztette a területén keresztül Oroszország balti exklávéja, Kalinyingrád felé irányuló kereskedelemre vonatkozó korlátozásokat, mivel Moszkva ellen újabb, korábban már bejelentett európai uniós szankciók léptek hatályba.
A hétfő reggeltől tiltott további áruk közé tartozik
- a beton,
- a fa,
- az alkohol és
- az alkoholalapú ipari vegyi anyagok
– közölte a litván vámhatóság szóvivője.
Oroszország pénteken figyelmeztette Litvániát és az Európai Uniót, hogy "kemény intézkedéseket" hozhat ellenük, ha "az elkövetkező napokban" nem indul újra egyes áruk tranzitja Kalinyingrádba és Kalinyingrádból.
A Kreml hétfőn azt közölte,
az orosz és a fehérorosz elnök "közös intézkedéseken" is munkálkodik,
hogy ellensúlyozza Litvánia "jogellenes" tilalmi rendelkezéseit. Vlagyimir Putyin és Aljakszandr Lukasenka telefonbeszélgetésük során "kiemelték a Litvánia által bevezetett jogellenes szankciók okozta helyzetet (...), és ezzel összefüggésben megvitatták a lehetséges közös intézkedéseket" - derült ki a Kreml közleményéből.
Kalinyingrád a NATO és az Európai Unió tagállamaival, Litvániával és Lengyelországgal határos, és a legtöbb áru tekintetében a Litvánián keresztül vezető vasútra és közútra támaszkodik. A tengerparti területre június 17-e óta szárazföldön Oroszországból jóval kevesebb áru érkezik az ukrajnai háború miatt Moszkva ellen bevezetett uniós szankciók következtében.
Elsősorban a humanitárius vagy alapvető fontosságú kategóriába tartozó áruk, például az élelmiszerek, mentesülnek a szankciók alól.
A kalinyingrádi régió hatóságai hétfőn az Oroszország és a balti államok közötti áruforgalom teljes betiltására szólítottak fel, kivéve a tranzitforgalmat.
Ezt a terület kormányzója, Anton Alihanov jelentette be Telegram-csatornáján. A régiós vezető úgy véli, hogy ez segíteni fogja a tengeri fuvarozókat, és munkát ad az uniós szankciók által súlyosan érintett kalinyingrádi kikötőknek.
A kormányzó hozzátette: hatóságaik kitartanak azon álláspontjuk mellett, hogy az új uniós korlátozások elvileg nem vonatkoznak a tranzitra. Számítanak az orosz külügyminisztérium erőfeszítéseire a kérdés megoldása érdekében.
- A kalinyingrádi határtól eltekintve Litvániának nincs határa Oroszországgal.
- Ugyanakkor 680 kilométeres határa van Fehéroroszországgal, amely a Kreml első számú szövetségese.
A Kalinyingrád elszigetelése körüli vita aggodalmakat kelt a nemzetközi közösségben az Oroszországgal szembeni súlyos konfrontáció lehetősége miatt, és próbára teszi Európa eltökéltségét is a szankciók érvényesítésében.
Uniós tisztviselők Németország támogatásával június végén kompromisszumos megoldást kerestek erre a helyzetre, de – a Reuters hírügynökség értesülése szerint – éppen Litvánia fogalmazott meg fenntartásokat azzal kapcsolatban, hogy engedményt tegyenek Moszkvának.