Nyitókép: (MTI/EPA/Caroline Blumberg)

Ismét enyhítés jön a német migrációs politikában

Infostart
2022. július 6. 20:51
A hivatalos engedély nélkül Németországban tartózkodó menekültek a jövőben nagyobb esélyt kapnak arra, hogy biztosítsák számukra a törvény által biztosított maradáshoz való jogot – áll a belügyminiszter előterjesztésében. A segélyszervezetek keveslik a tervezetben foglaltakat.

A ZDF német közszolgálati televízió által ismertetett előterjesztés szerint azokról a külföldről érkezett és kellően integrálódott menekültekről van szó, akik már legkevesebb öt éve Németországban élnek. Ők eddig egyfajta megtűrt státusszal rendelkeztek, a jövőben ugyanakkor esélyt kapnak a tartózkodási engedélyre, ha megfelelnek a szükséges előfeltételeknek.

Az érintetteknek egy éven belül mindenekelőtt azt kell bizonyítaniuk, hogy képesek saját megélhetésüket biztosítani, valamint kielégítő németnyelv-tudással rendelkeznek. Továbbá hiteles dokumentummal igazolniuk kell személyazonosságukat is.

Az új szabályozás több mint százezer embert érinthet, mert a múlt év végén 136 605 úgynevezett megtűrt menekült tartózkodott több mint öt éve az országban.

"Azon menekültek számára, akik az elmúlt években már megfelelő mértékben beilleszkedtek Németországban, biztosítani kell a tartózkodási jog perspektíváját, és ennek keretében azt, hogy eleget tehessenek a szükséges előfeltételeknek" – szögezi le a koalíciós kormány elé terjesztett dokumentum. A tervezet kitér arra is, hogy

könnyíteni kell a szakképzett munkaerő bevándorlására vonatkozó rendelkezéseket.

Utal arra is, hogy esetükben egyszerűsíteni kell a családegyesítést is.

Szakértők szerint egyre nagyobb a szakképzett munkaerő hiánya Németországban. Ez mindenekelőtt az egészségügy és a vendéglátóipar területére vonatkozik, de hiány van más fontos ágazatokban is. A bürokrácia azonban súlyos akadályozó tényező. A könnyítés valamennyi, az EU-n, az Európai Gazdasági Térségen, továbbá Svájcon kívüli országra vonatkozik, és kitér arra is, hogy a menekültek számára megkönnyítsék az integrációs, illetve szakmai nyelvtanfolyamon való részvételt.

Több németországi segélyszervezet ugyanakkor bírálta a belügyminisztériumi előterjesztést, azt nem kielégítőnek tartva. Közös nyilatkozatukban ugyan helyesnek nevezték azt a célkitűzést, hogy tartós tartózkodást biztosítsanak azon menekültek számára, akik nem rendelkeznek biztos státusszal. Ugyanakkor szerintük a célkitűzések elmaradnak azoktól a törekvésektől, amelyeket a kormánykoalíciós szerződés eredetileg tartalmazott.