Az ukrán erők azt állítják, hogy kiszorították az orosz erőket a Kígyó-szigetről, az Odessza közelében található fekete-tengeri területről. Ha ez így történt, az gyengítheti az oroszok jövőbeli szárazföldi támadási terveit a CNN cikke szerint.
Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők parancsnoka szerint az ukrán gyártmányú Bohdana-haubikok fontos szerepet játszottak az orosz erők kiszorításában, és megköszönte a külföldi partnerek támogatását.
Az oroszok szerint ők vonultak vissza
Az orosz védelmi minisztérium ugyanakkor úgy fogalmazott, befejezte a rá bízott feladatokat, és taktikailag visszavonul, hogy lehetővé tegye a gabonaexportot Ukrajna fekete-tengeri kikötőiből.
"A humanitárius gabonafolyosók létrehozása érdekében, az ENSZ részvételével létrejött közös megállapodások végrehajtásának részeként az Orosz Föderáció úgy döntött, hogy elhagyja állásait a szigeten"
- közölte a védelmi minisztérium.
Az ukrán erők kisebb győzelemről számoltak be Herszon térségében is, amelyet az orosz erők az invázió kezdete óta megszállva tartanak. Az ukrán hadsereg szerint az ukrán erők immár Potomkine herszoni falut tartják ellenőrzésük alatt.
Legendássá vált a sziget
Az ukrán álláspont szerint az orosz csapatokat az éjszaka folyamán két motorcsónakkal menekülésre kényszerítették. Az ukrán déli parancsnokság közleménye szerint még mindig robbanásokat lehetett hallani, és a szigetet füst borítja, ami arra utal, hogy a harcok folytatódnak.
A Kígyó-sziget akkor vált híressé, amikor Oroszország februárban először elfoglalta. Egy, a szigeten állomásozó ukrán katona azt mondta egy támadó orosz hadihajónak, hogy "menjen a f...ba", ami az invázió óta az egyik legnépszerűbb ukrán ellenállási jelszóvá vált. Az ukrán posta
bélyeget is kiadott, amelyen egy ukrán katona bemutat
az orosz Moszkva cirkálónak.
Taktikailag is fontos
Ukrajna katonai hírszerzésének vezetője, Kijlo Budanov májusban azt mondta, hogy a sziget Oroszország és Ukrajna számára egyaránt kritikusan fontos: aki a Kígyó-szigetet ellenőrzi, az ellenőrzi Dél-Ukrajna szárazföldi - és bizonyos mértékig légi - biztonságát is. Akkor azt mondta, Ukrajna úgy véli, hogy
Oroszország a szigetet arra használhatja, hogy inváziót indítson Nyugat-Ukrajnában, és csapatokat küldjön a moldovai Dnyeszteren túli régióba, ahol Moszkva már most is állomásoztat csapatokat.
Az ukrán belügyminisztérium tanácsadója, Vadim Denisenko az ukrán televíziónak azt mondta, hogy a Kígyó-sziget visszafoglalása "hatalmas győzelem" Ukrajna számára. Szerinte az oroszok egyfajta repülőgép-hordozóvá akarták alakítani a Kígyó-szigetet, légvédelmi rendszerek telepítésével. Ezt követően a Fekete-tenger teljes nyugati részét ellenőrzésük alá vonnák, és szárazföldi inváziót indítanának - fogalmazott.
"Most az oroszok a tengernek ezen a részén semmit sem tehetnek, csak ukrán városokat lőhetnek rakétákkal a hajóikról" - mondta Denisenko.
Többször megtámadták már
Az ukrán fegyveres erők arról számoltak be, hogy a sziget elfoglalása óta több támadást hajtottak végre a sziget ellen. Az elmúlt két hétben megszaporodtak a támadások a szigeten. Az ukrán déli parancsnokság szóvivője hétfőn azt mondta, hogy
"folyamatban van a művelet" a sziget felszabadítására,
de valószínűleg még sokáig fog tartani.
Az előző héten, június 17-én az ukrán erők megsemmisítettek egy orosz vontatóhajót, amely szerintük lőszert, fegyvereket és személyzetet szállított a szigetre. Június 20-án Ukrajna a Kígyó-sziget közelében lévő gázplatformokat vette célba, amelyeket állítólag Oroszország használt. Június 22-én Ukrajna műholdas képet tett közzé a szigetről. Azt állította, hogy a fekete pontok azokat a helyeket jelképezik, ahol sikeresen támadták az orosz állásokat.
Úgy tűnik, Oroszország válaszul rakétákat küldött az odesszai régióba. Ukrajna szerint a támadásban hat ember sérült meg, köztük egy gyermek.