Az Ukrajna ellen indított orosz háború minden korábbinál egyértelműbbé tette, hogy Németországnak csökkentenie kell jelentős energiafüggőségét Oroszországtól. Az orosz földgázimportról Berlin – több más uniós országgal, köztük Magyarországgal együtt – egyelőre nem tud lemondani, de a külügyminiszter szerint az orosz kőolaj a jövő év elejétől már nélkülözhető.
Annalena Baerbock Rigában tette a merésznek tűnő bejelentést, ahol balti kollégáinak az Ukrajna ellen indított orosz háború kapcsán az eddiginél nagyobb német katonai támogatást ígért. A külügyminiszter ugyanakkor a közös sajtóértekezleten közölte azt is, hogy
Németország nyárig a jelenlegi mennyiség felére csökkenti az orosz kőolajimportot, az év végére pedig "lenullázza".
A felhasznált német földgáz 55 százaléka érkezik jelenleg Oroszországból, míg ugyanez az arány a kőolaj esetében 35 százalék.
A német kormány – több más uniós tagországgal, köztük Magyarországgal együtt – szembehelyezkedett azzal a törekvéssel, hogy léptessenek életbe importstopot az Oroszországból származó energiaforrásokra. Azt azonban bejelentette, hogy minden erőfeszítést megtesz az orosz energiafüggőség mérséklésére.
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a kőolaj után a földgáz következik majd, mégpedig egy közös európai ütemterv alapján. Az orosz földgázról való lemondás csakis közösen valósítható meg, az együttes fellépés jelenti az erőt – fogalmazott.
Baerbock megerősítette, hogy a német koalíciós kormány gyorsítani kívánja a tempót az orosz energiafüggőség teljes felszámolásának elérése érdekében. Ennek jegyében a tartományi vezetők és a kormány képviselői válságtanácskozást tartanak annak megvitatása érdekében, hogy milyen forrásból, illetve milyen eszközökkel valósítható meg a cseppfolyósított földgázra való áttérés. Továbbá napirenden lesz az is, hogy miként valósítható meg a megújuló energiaforrások, mindenekelőtt a szélenergia minél teljesebb használata.
Mindenesetre a német kormány felkészül arra is, ha az Ukrajnában zajló háború miatt rosszabbodik a földgázellátás. Robert Habeck gazdasági miniszter erre vonatkozóan a közelmúltban válságtervet dolgozott ki. A terv az ellátás biztonságának megőrzését szolgálja, és a válsághelyzeti szint tekintetében három fokozatot tartalmaz:
- korai előrejelzési szint
- riasztási szint
- vészhelyzeti szint
Jelenleg a legalacsonyabb, a korai előrejelzési szint van érvényben. Ennek megfelelően Habeck minisztériumában egy válságstáb működik, amely folyamatosan ellenőrzi a földgázellátás helyzetét.