Az orosz erők gyorsan vonulnak vissza az észak-ukrajnai Kijev és Csernyihiv térségéből, és az a céljuk, hogy "megvessék lábukat keleten és délen" - közölte szombaton Mihajlo Podoljak az ukrán elnöki hivatal tanácsadója.
"A kijevi és csernyihivi területekről történő gyors orosz kivonulás után (...) teljesen világos, hogy Oroszország egy másik kiemelt taktikát választott: keletre és délre vonul vissza, megtartva az ellenőrzést a megszállt területek nagy része felett, és ott erős állást épít ki" - írta a Telegram közösségi portálon a tanácsadó.
Az orosz visszavonulással egyre több fotó és videó érkezik a korábban intenzív harci cselekmények által sújtott területekről.
A német BILD riporterének felvételei az oroszok által hátrahagyott, elpusztult tankokról és egyéb hadi felszerelésről Kijev mellől:
We are just outside Kyiv. Thats what happened with the russian army when they were fighting for the capital. pic.twitter.com/lXFDeb31sA
— Paul Ronzheimer (@ronzheimer) April 2, 2022
Felvételek a Kijevtől északnyugatra fekvő Borodjanka városából:
Borodyanka. https://t.co/UhcZoko4Lt pic.twitter.com/M31Cmm3RvT
— Rob Lee (@RALee85) April 2, 2022
Egy kijevhez közeli állatkert túlélőit próbálják menteni - Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal tanácsadója posztolt erről:
This is zoo near Kyiv. Previously, families with children used to come here to feed the animals. Now there are pain, hunger and death brought by Russian soldiers. The Ukrainian army is trying to save the animals that survived. There is an abyss of civilization between ?? and ?? pic.twitter.com/eUXtf7HQvN
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) April 1, 2022
Sírva érkeztek Zaporizzsjába a menekülők
Egy másik helyszínen, a délkelet-ukrajnai ostromlott Mariupol kikötővárosból kimenekített emberek péntek este buszokon a Kijev által ellenőrzött Zaporizzsjába érkeztek - számolt be az AFP francia hírügynökség.
A konvoj azokat a mariupoli lakosokat szállította, akiknek sikerült eljutniuk az orosz erők által elfoglalt Bergyanszk városába, ahol a járművekre szállhattak - közölték az AFP-nek az emberek és a tisztségviselők.
Amikor megérkeztek Zaporizzsja külvárosába, néhány evakuált sírva fakadt a megkönnyebbüléstől, attól hogy ismét ukrán területen van.
Több Mariupolból elmenekült ember az AFP-nek elmondta: 15 kilométert vagy még többet kellett gyalogolnia, hogy elhagyja a várost, mielőtt járművet talált, hogy folytassa útját.
Utazásuk 12 órás buszozással ért véget, amely számos ellenőrzőponton keresztül vezetett, mielőtt megérkeztek Zaporizzsjába. Ez az út a háború előtt csak három óráig tartott volna.
"Sírtunk, amikor elértük ezt a területet. Sírtunk, amikor az ellenőrzőponton katonákat láttunk ukrán jelzésekkel a karjukon" - mondta újságíróknak az egyik asszony, karján a kislányával. "A házam elpusztult. Láttam a fotókon. A városunk már nem létezik" - tette hozzá.
Az ország délkeleti részén fekvő, a mindkét fél által magáénak követelt Mariupolban továbbra is katasztrófális a humanitárius helyzet. A legfrissebb becslések szerint még mindig mintegy 120 000 ember rekedt a városban.
(A nyitóképen: Egy megsemmisült orosz páncélozott harci jármű roncsa a Kijev megyében fekvő és az ukrán hadsereg által visszafoglalt Nova Baszanban 2022. április elsején.)