A három német kormánypárt, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD), a Zöldek és a Szabaddemokrata Párt (FDP) vezető politikusai hajnalig tartó tárgyalások során jutottak egyezségre a hivatalos megfogalmazás szerinti "határozott és átfogó" intézkedésekről.
Az ARD közszolgálati televízió arról számolt be, hogy a terhek csökkentése érdekében az adófizetőket a többi között 300 eurós energiaár-átalánnyal tehermentesítik. Ez konkrétan azt jelenti, hogy valamennyi jövedelemadó-köteles foglalkoztatott fizetéskiegészítésként évente egy alkalommal 300 euróhoz jut.
Tervezik, hogy három hónapra csökkentik a tüzelőanyagokra kivetett adót, és további támogatást nyújtanak a családoknak, illetve az alacsony keresetűeknek.
Az előirányzatok között szerepel, hogy meghatározott időre kedvezőbb jegyeket biztosítanak a nyilvános közlekedési eszközök – buszok és vasutak – használói számára. Eszerint három hónapra bevezetik a havi 9 eurós jegyet a helyi és helyközi nyilvános közlekedési eszközökön.
Christian Lindner szabaddemokrata pénzügyminiszter arról beszélt, hogy a lakosságot gyorsan, bürokráciától mentesen és a szociális igazságosság alapján kell tehermentesíteni. A miniszter szerint a többi között megállapodás jött létre arról, hogy
három hónapon keresztül csökkentik az üzemanyagok árát, 30 centtel a benzin literenkénti és 14 centtel a gázolaj literenkénti árát.
Intézkedéseket irányoztak elő a családtámogatás területén is. A gyermekek után járó családi pótlék kiegészítéseként gyermekenként egy alkalommal 100 eurós bónusz jár a családoknak. Lindner hangsúlyozta, hogy a tartományok mindehhez megkapják a szükséges központi támogatást.
A koalíciós pártok egyetértettek abban is, hogy határozott intézkedésekre van szükség az Oroszországtól való energiafüggőség mérséklésére. Megnehezítette a tárgyalásokat Vlagyimir Putyin orosz államfő előző nap, általános meglepetést és felháborodást kiváltói bejelentése arról, hogy az orosz gázszállításokért az Európai Unió Oroszországgal szemben úgymond barátságtalan tagállamainak a jövőben rubellel kell fizetniük. Robert Habeck gazdasági miniszter Putyin bejelentését szerződésszegésként értékelte.
A német kormány hivatalosan közölte, hogy a szövetségi kormány tárgyalni kíván európai uniós partnereivel az orosz döntésre való közös reagálásról. A német energiaszektor ugyancsak felháborodással reagált az orosz döntésre.
Németország több más országgal, mindenekelőtt Magyarországgal és Bulgáriával együtt elutasítja, hogy az Európai Unió léptesse életbe teljes embargót az orosz földgáz, a kőolaj és a szén importjára. A berlini gazdasági minisztérium hivatalos adatai szerint a német földgázimport 55 százaléka származik Oroszországból. Ugyanez az arány a szén esetében 50, a nyersolaj esetében pedig 35 százalék.