A nyomozás Anne Frank ügyében címmel Magyarországon is megjelent kötet szerint egy Arnold van den Bergh nevű zsidó férfi volt Anne és családja elárulója. Az állítással szemben a kötet januári megjelenése óta sokan fogalmaztak meg kritikákat. A könyv azt állítja, hogy a zsidó tanács egyik tagjaként tevékenykedő férfi mondta el a náciknak, hol található a Frank család rejtekhelye.
Itt írta naplóját Anne azt megelőzően, hogy családjával együtt őt is koncentrációs táborba szállították volna. Két év rejtőzés után fogták el a családot, Anne Frank a táborban életét vesztette. Naplóját később édesapja, az egyetlen túlélő találta meg, majd adatta ki.
A könyvön hat éven át dolgozott egy nemzetközi nyomozócsoport, amelynek egykori FBI-ügynök is a tagja volt. A kanadai Rosemary Sullivan öntötte végül könyv formájába megállapításaikat, melyek élénk tiltakozást váltottak ki világszerte az első perctől kezdve, írja a BBC.
A legfrissebb szakértői vélemény egyenesen amatőrnek nevezi a nyomozócsoport megállapításait, úgy vélik, hogy egyetlen súlyos gyanúsítást jelentő állítást sem sikerült hitelt érdemlően alátámasztani a könyvben.
Az Ambo Anthos, a könyv holland kiadója a megállapítás hatására nem árusítja tovább a kötetet, visszahívta annak példányait a könyvesboltokból is. A kiadó őszinte bocsánatot kért azoktól, akiket a könyv tartalma sértett, Van den Bergh unokája pedig felszólította a HarperCollinst, hogy ne legyen angol nyelvű kiadás.
"Ezzel a történettel kihasználják Anne Frank történetét, meghamisítják a történelmet, és nagy igazságtalanságokhoz járulnak hozzá" - mondta.
A könyvet vizsgáló csapat korábban kiállt a kutatásuk mellett, mondván, soha nem állították, hogy a teljes igazságot feltárták volna.
"Az elméletünk egy elmélet, és semmi több" - mondta Pieter van Twisk vezető nyomozó.