Több jel is arra utal, hogy az ukrajnai invázió nyomán meghozott nyugati szankciók súlyos hatással vannak az orosz gazdaságra. Molnár Tamás Levente szerint kezd tömegessé válni az elvándorlás, a rubel néhány nap alatt 30-40 százalékot veszített az értékéből, és például az orosz polgári légi közlekedésnek a jelenlegi szankciók hatására hetei vannak hátra, ha nem kapja meg azokat a technológiákat, amelyekkel eddig a Boeing és az Airbus gépeket szervizelték.
"Ezek a szankciók tényleg nagyon fájnak az orosz gazdaságnak, és stagnálásra, gazdasági csökkenési pályára kell majd felkészülni a következő években" – mondta a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az "értelmes fejek" elvándorlása lehet a legfájóbb pont, mert ezzel lehet a jelenlegi rendszernek a fenntarthatóságát csökkenteni.
"A szankciók nagyon fájnak, és ezt az orosz vezetés is elismeri, ha belegondolunk abba az elképesztő retorikai szaltóba, amit egy hét alatt a Kreml levezényelt. Még egy héttel ezelőtt Putyin úgy nyilatkozott, hogy ezek a gazdasági szankciók szúnyogcsípések, nem igazán fájnak az orosz rendszernek, ők fel vannak készülve, a központi bank betárolt külföldi valutából a megelőző években, a tegnap előtti nyilatkozata már arról szólt, hogy aki gazdaságilag szankcionálja Oroszországot, az egyértelmű hadüzenettel ér fel" – mondta a szakértő, és szerinte ezért fals az az állítás, hogy gazdaságilag nem érnek semmit a szankciók.