A luxemburgi székhelyű testület mindazonáltal hangsúlyozta: hogy a családegyesítésre vonatkozó jogot tiszteletben kell tartani, amennyiben a kérelmező kiskorú gyermeke egy másik tagállamban került nemzetközi védelem alá.
A döntés meghozatalához az vezetett, hogy egy 2015-ben Ausztriában menekültstátuszt szerzett személy 2016-ban Belgiumba utazott, az ott kiegészítő védelem alá helyezett, kiskorú lányához, és menekültstátuszért folyamodott, tartózkodási engedély nélkül. Belgium elutasította beadványát, azzal az indokkal, hogy a felperes már megkapta a menekültstátuszt az osztrák hatóságoktól. A felperes ezt a döntést vitatta a belga bíróság előtt, az Európai Unió Alapjogi Chartájában foglalt, "a családi élet tiszteletben tartásához való jogra" és "a gyermek mindenekfelett álló érdekének figyelembevételére irányuló kötelezettségre" hivatkozva. Ebben az összefüggésben a belgiumi államtanács úgy határozott, hogy az említett lehetőség alóli kivételek esetleges fennállásáról megkérdezi az EU bíróságát.
Az uniós bíróság most kihirdetett állaspontja szerint a tagállamok elutasíthatják annak a személynek a menedékkérelmét, aki előzőleg egy másik tagországban kapott menedékjogot.
Csak akkor kell az ilyen döntésektől tartózkodni, ha a menedékkérelmet biztosító tagállamban a személyt "embertelen vagy megalázó bánásmód komoly veszélye fenyegeti."
Ám, teszik hozzá a bírák, az uniós elismerési irányelv előírja a tagállamok részére, hogy számos kedvezményt biztosítsanak - egyebek között tartózkodási engedélyt - a nemzetközi védelem alatt álló személy családtagjai számára. Ennek az egyik feltétele az, ha a személy számára egyénileg nem teljesülnek a nemzetközi védelem megszerzéséhez szükséges feltételek.
"Az a harmadik országbeli állampolgár, akinek a nemzetközi védelem iránti kérelmét egy másik tagállamban szerzett menekült jogállása miatt nem fogadják el abban a tagállamban, amelyben kiskorú gyermeke nemzetközi védelemben részesül, nem teljesíti egyénileg az első tagállamban a nemzetközi védelem megszerzéséhez szükséges feltételeket" - áll az ítéletben.