"Kilencvenkilenc éves korában, családja és szerettei körében szeretett nagyanyám jobblétre szenderült. Hatalmas űrt hagyott szívünkben" - írta Twitter-oldalán az unokája, Karina Pinochet.
"Életét a chilei nép szolgálatának szentelte és a történelem majd elismeri szeretett hazánkért végzett munkáját. Nyugodjék békében!" - tette hozzá.
Az 1970-es választások után Chilében Salvador Allende marxista kormánya került hatalomra. Mint a dokumentumokból és vallomásokból, a többi között unokahúga szavaiból később kiderült, sikertelen kormányzását mintegy elismerve, Allende lemondani készült volna, amikor a hadsereg 1973. szeptember 11-én államcsínyt hajtott végre.
Az Augusto Pinochet vezette katonai hatalom 17 éven át irányította az országot, leszámolt az ellenzékkel, több mint háromezer embert gyilkoltak meg és tízezreket kínoztak meg. A Pinochet-rezsim ultraliberális gazdaságpolitikája nyomán viszont talpra állt a gazdaság.
Alejandra Matus újságíró Hiriartról készült életrajzában olyan kemény jellemű személyiségként mutatta be Pinochet feleségét, aki
gyakran bírálta férjét.
Hiriart 1943-ban ment feleségül a katonatiszt Pinochethez, és a politikus egészen 2006-ban bekövetkezett haláláig házastársa maradt.
Lucia Hiriart mindössze három nappal a december 19-re kitűzött elnökválasztás második fordulója előtt hunyt el. Az elnökségre pályázó jobboldali jelölt, az 55 éves, kilenc gyermekes parlamenti képviselő José Antonio Kast főleg a bűnözés letörésével és a bevándorlás-ellenességgel kampányol. A baloldali, zöld jelölt, a 35 éves és szintén parlamenti képviselő Gabriel Boric pedig azt ígéri, hogy leszámol a szavai szerint neoliberális gazdaságpolitikával és a kormányzati döntésekben lényegesen nagyobb szerepet szán a környezet megóvásának és az őslakosok jogainak.