Azok a középkorúak, akik naponta hétezer lépést tesznek meg átlagosan, 50-70 százalékkal kisebb eséllyel halnak meg a következő évtizedben bármilyen okból, mint azok, akik ennél kevesebbet gyalogolnak – írta le a JAMA Network Openen egy friss kutatás. Nemre, bőrszínre való tekintet nélkül igaz ez mindenkire, aki legalább hétezer lépést tesz meg egy átlagos napon – írja az NBC.
A kutatásban 2110 felnőtt vett részt, a lépésszámukat 2005-ben és 2006-ban mérték egy héten keresztül. A résztvevők életkora 38 és 50 év közti volt. Az utánkövetés 11 éven át tartott, ez idő alatt 72-en haltak meg, főként rákból vagy szívbetegségből kifolyólag. Az adatok elemzésekor a BMI-t, a dohányzási szokásokat és egyéb faktorokat is figyelembe vették a kutatók.
Az eredmények szerint minél több lépést tesz meg naponta az ember, annál több egészségügyi előnyhöz jut, de
a legszignifikánsabb ugrás 7-10 ezer lépés közt következik be.
Tízezer lépés fölött már arányosabb az előnyök eloszlása. Az intenzitás vagy a gyaloglás gyorsasága és a halandóság között már nem találtak összefüggést.
Marketingfogás, mely mégis igaz
"Egy bizonyos pontig a halálozás kockázatának növekedése valóban csökken. Azok számára, akik napi négyezer lépést tesznek meg, az ötezer lépés elérésének előnye lehet, és aztán innen felfelé haladva egyre előrébb juthatnak" – fogalmazott Amanda Paluch, a Massachusetts Amherst-i Egyetem kineziológia adjunktusa. Véleménye szerint kutatásuk megerősíti a tízezer lépés fontosságának hangsúlyozását, mely ezt megelőzően nem tudományosan bizonyított tény volt, hanem egy japán lépésszámmérő eszköz marketingfogása a hatvanas évekből.
William Kraus, a Duke University professzora, aki részt vett az amerikaiaknak jelenleg ajánlott aktivitás percbeni ajánlásának kialakításában, hozzátette: fontosnak tartaná, hogy az aktivitásajánlások tartalmazzanak lépésszámot is a jövőben, mivel
ez könnyen mérhető és mindenki számára érthető.
Ő 7-13 ezer lépést ajánl a hozzá fordulóknak egészségi állapotuk javítására és súlyvesztésre egyaránt.
Mindenkinek tennie kell valamit
A kutatásban egy, a jelenlegi okostelefonokban és órákban található lépésszámmérőtől eltérő orvostechnikai eszközt szerepeltettek. Fontos lenne a kütyükben található lépésszámmérők pontosságát megvizsgálni, hogy kiderülhessen, alkalmasak-e az ilyen típusú célok elérésének ellenőrzésére.
Az Amerikai Szív Szövetség elnöke, Donald Lloyd-Jones, a Northwestern Egyetem megelőző orvostudományi tanszékének elnöke szerint
az új eredményeknek bátorítaniuk kell azokat az embereket, akik számára a tízezer lépés elrettentőnek tűnhet.
"Az a tény, hogy egy alacsonyabb lépésszám, mint amire néhányan törekedtek, hasznos, igazán jó hír.Azt üzeni nekünk, hogy aki eddig nem mozgott, annak is tennie kell valamit, Ez a legfontosabb üzenet" – mondta.