A helyi orvosok a múlt hónapban kezdtek el a módszerrel kísérletezni: a technikát a phuketi Vachira kórházban péntek óta használhatják engedéllyel azt követően, hogy a kísérletek szerint a kiváltott immunválasz erőssége hasonlatos az izomba adott oltásokéhoz a Reuters cikke szerint.
Van ugyanakkor egy hatalmas előnye annak, hogy csak a bőr alá kell fecskendezni az oltóanyagot:
egyetlen adaggal öt embert lehet beoltani,
tehát ötször annyian kaphatják meg a harmadik vakcinát a rendelkezésre álló mennyiségből.
Phuket lakosai kaptak elsőként koronavírus elleni oltást Thaiföldön: immunizálásuk azért volt sietős az országnak, hogy miné hamarabb újraindíthassák a turizmust. Július óta fogadja a sziget a két adaggal oltott turistákat, amihez április óta a Sinovac oltásából két adaggal immunizálták a helyieket. Az ezzel az oltóanyaggal ellátottaknak világszerte javasolják a harmadik adag felvételét, aminek oka a delta variáns miatti kockázat. A Sinovac oltásának hatását ugyanis képes megkerülni ez a törzs.
Thaiföldnek gondjai adódtak az emlékeztető oltás adagjainak beszerzésével, ezért meglepő megoldáshoz folyamodtak:
az AstraZeneca vakcináját kezdték el helyben gyártani, ezt alkalmazzák harmadik adagként.
A 72 milliós ország lakosságának mindössze 21 százaléka van jelenleg beoltva két adaggal, a hatóságok elkötelezték magukat a két Sinovac utáni AstraZeneca-vakcina alkalmazása mellett. Ezt a módszert sehol máshol nem használják a világon. Az országban eddig összesen 1,4 millióan fertőződtek meg koronavírussal és 15 ezren haltak bele abba – az esetek nagy része április óta következett be.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!