Az Európai Unió számára prioritás, hogy felgyorsítsa a koronavírus elleni beoltás globális folyamatát, ezért 200 millió adag oltóanyagot ajánl fel a rászoruló országoknak – közölte az Európai Bizottság elnöke az unió helyzetét értékelő éves beszédében.
Ursula von der Leyen az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén azt mondta, mivel a világ nagy részén még mindig jelentős elmaradás van a beoltás terén, az unió a felajánlást legkésőbb a jövő év közepéig teljesíteni fogja.
Az oltási folyamat felgyorsítása mellett az EU folytatja a járvány elleni küzdelmet, illetve azon dolgozik, hogy megerősítse a világjárványok elleni ellenállóképességét - tette hozzá az uniós bizottság elnöke.
Bejelentette azt is, hogy az Európai Unió négymilliárd eurót ajánl fel a klímaváltozás elleni fellépésre a 2027-ig terjedő időszakban, beleértve a az alacsonyabb jövedelmű országok támogatását is.
Ursula von der Leyen azt mondta, az EU készen áll arra, hogy a korábbinál többet tegyen az éghajlatváltozás elleni küzdelem terén, és azt reméli, hogy partnerei az unió felajánlásához hasonló elkötelezettséget mutatnak a globális biztonságot is szavatoló fellépésben.
Reményét fejezte kis, hogy ebben az ENSZ idén, a skóciai Glasgow-ban rendezendő klímavédelmi csúcstalálkozója fordulatot jelenthet. Bejelentette azt is, hogy az Európai Unió kétszeresére növeli a természet védelmére és a biológiai sokféleség megóvására szánt összeget.
A brüsszeli testület elnöke azt is elmondta, hogy az Európai Unió további 100 millió eurót biztosít a humanitárius segítségnyújtásra az Afganisztánban élők számára.
"Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy elkerüljük a súlyos éhínség és a humanitárius katasztrófa veszélyét.
Az afgán nép mellett állunk. A nők és gyerekek, az ügyészek, az újságírók és az emberi jogok védői mellett" - fogalmazott Ursula von der Leyen az Európai Parlament plenáris ülésén.
Hangsúlyozta: az EU nem hagyja magára azokat női bírákat, akik most az általuk börtönbe juttatott férfiak elől bujkálnak. Azokat sem, akik azért vannak veszélyben, mert hozzájárultak a jog és a jogállamiság érvényesüléséhez Afganisztánban - tette hozzá.
A jogállamiság védelme nemcsak nemes cél, hanem egyúttal kemény munka és folyamatos küzdelem is annak érdekében, hogy az Európai Unió még eredményesebb legyen - jelentette ki az Európai Bizottság elnöke.
Ursula von der Leyen szerint
a demokráciába és a közös értékekbe vetett bizalom vezette azokat a "szabadságharcosokat", akik több mint 30 évvel ezelőtt lebontották a vasfüggönyt.
Ezeket az értékeket az európai szerződések is rögzítik, minden tagország elkötelezte magát ezek tiszteletben tartása mellett, amikor szabad és szuverén módon csatlakozott az unióhoz - emlékeztetett. A jogállamiság tagállami helyzetét elemző 2021-es uniós jelentés általában kedvező fejleményeket mutat, de néhány tagország esetében a helyzet komoly aggodalomra ad okot - húzta alá.
"Eltökélt szándékunk, hogy megvédjük ezeket az értékeket. És ez az eltökéltség sosem fog lankadni" - tette hozzá az uniós bizottság elnöke.