Odesszában összesen huszonkilenc sírban hozzávetőlegesen öt-nyolcezer ember földi maradványaira bukkantak. Egy repülőtér tervezett bővítési munkálatainak előkészítése során találtak rá a tömegsírra, amely a becslések szerint az 1930-as évekből származhat.
Joszif Visszarionovics Sztálin uralma alatt ukránok százezrei halhattak meg, Szerhij Gucaljuk, az ukrán Nemzeti Emlékezet Intézet regionális kirendeltségének vezetője az AFP-nek azt mondta, a most feltárt sírban fekvőket a harmincas évek végén végezhették ki a szovjet titkosrendőrség tagjai. Az áldozatokat nem tudják azonosítani, mivel adataikat az oroszok visszatartják.
1938–1941 között Odesszában 8600 embert ítéltek halálra az Ukrinform weboldala szerint. A Nemzeti Emlékezet Intézet korábbi nyilatkozata szerint nem lehet pontosan meghatározni, hányan fekhetnek a tömegsírban, de ezzel együtt is valószínű, hogy ez a legnagyobb, Ukrajnában valaha feltárt hasonló sírhely, írja a BBC.
A feltáráson dolgozó egyik történész, Aljakszandr Babics szerint még több test is lehet a földben, mint amennyit eddig megtaláltak,
a feltárási munkálatok ugyanis még nem zárultak le. Azt is hozzátette, hogy a tömeges sírhely közelében akár további sírhelyek is lehetnek.
Sztálin uralmának ideje alatt százezreket öltek meg Ukrajnában, a legnagyobbként ismert tömegsír a Kijev szélén található Bikivnija erdőben van. Kétszázezer politikai bűnösként elítélt embert is eltemethettek ezen a területen. Több millió ukrán halhatott meg 1932–1933-ban, szintén Sztálin uralmának idején éhínség miatt is az országban. Ukrajnában sokan vélik úgy, a szovjetek népirtási szándékkal éheztették a népet, bár ezt az állítást Oroszország tagadja.