Több mint egymillió tonna annak a kezelt víztömegnek a súlya, amelyet áprilisi tervek szerint két év alatt engednek majd az óceánba.
Japán miniszterek szerint a terv teljesen biztonságos, mert az egykor szennyezett vizet azóta kezelték és megtisztították, illetve hígítva engedik majd a természetes vízbe. A szomszédos országok, illetve a halászok ennek ellenére nagyon ellenzik a tervet - írja a The Guardian.
Folyamatosan termelődik a szennyes víz?
A Tokyo Electric Power Co. a tervek szerint 2022 márciusában megvalósíthatósági tanulmányok készítése és hatósági engedélyek beszerzése után kezdi el a csatorna építését. Annak átmérője 2,5 méteres lesz,
összesen 1,27 millió tonnányi kezelt víz halad majd át rajta.
Ebben hűtővíz mellett esővíz és talajvíz is van, amelynek mennyisége nap mint nap növekedik. Egy szivattyúzó és szűrőrendszer dolgozza fel a folyamatosan termelődő radioaktív szennyezettségű vizet, a halászok azonban attól tartanak, hiába dolgoztak éveken át azért, hogy az emberek újra bízzanak az általuk kifogott tengeri élőlényekben. Azt gondolják, ha ezt a hatalmas vízmennyiséget visszaengedik az óceánba, ismételten sokan lesznek azok, akik nem akarják megenni a Fukusima környékén kifogott halat.
Fizetni is készek
Akira Ono, az erőmű leszerelési vezetője szerdán azt mondta, hogy a víz alagúton keresztül történő kibocsátása segítene megakadályozni, hogy az visszaáramoljon a partra.
"Alaposan be fogjuk mutatni biztonsági politikánkat és a hírnévkárosodás ellen hozott intézkedéseinket, hogy eloszlassuk a halászattal és más iparágakkal foglalkozó emberek aggodalmait" - mondta Ono újságíróknak Nyilatkozata szerint készek megfizetni az intézkedés okozta hírnévkárosodást is az érintetteknek.
Elkerülhetetlen lépés
Josihide Szuga japán miniszterelnök szerint a víz óceánba vezetése elkerülhetetlen része az erőmű leszerelési folyamatának, mely évtizedeken át fog tartani.
A víz kezeléséről szóló viták régóta tartanak, miközben az annak tárolására szolgáló kapacitás vészesen csökkenni kezdett.
A szűrőrendszer a legtöbb radioaktív szennyezőanyagot eltávolítja, de a trícium eltávolítására nem képes. Szakértől szerint ez az anyag csak nagy dózisban káros, ha a víz hígított formában távozik a tárolóból, annak nincsen mérhető kockázata.