A kormány túl lassú volt a tesztelési és a fertőzési láncolatok nyomon követésében, csődöt mondott az idősek védelmét illetően és nem tudta egyértelműen elhatárolni az országos és a helyi hatóságok hatásköreit - fogalmazta meg bírálatait a testület, amely ugyanakkor nem tett említést Svédország sokat bírált stratégiájáról, amelynek keretében nem zárták le az országot.
Egyértelmű, hogy Svédország nem készült fel a járványra, de tanulnunk kell az elkövetett hibákból - jelentette ki Hans Ekstrom, a bizottság szociáldemokrata alelnöke.
Svédország viszonylag enyhe korlátozásokkal és a lakossághoz intézett felhívásokkal külön utas, egyben vitatott megoldást választott a járvány elleni küzdelemben. Az ország vezetése a tilalmak helyett mindvégig inkább az ajánlásokra és az egyéni felelősségre helyezte a hangsúlyt.
A testület szerint a kormánynak gyorsabban kellett volna reagálnia a járványügyi helyzetre a tesztelési és nyomon követési rendszerek felállításával, a válság kezelését szolgáló, szélesebb felhatalmazást biztosító törvény kidolgozásával és az idősotthonok karantén alá helyezésével.
"A kormány intézkedései elégtelennek bizonyultak" - szögezte le a bizottságot vezető Karin Enstrom, aki az ellenzéki Mérsékelt Párt politikusa. "Az idősek különösen veszélyeztetettek voltak, és a kormánynak erélyesebben kellett volna fellépnie védelmükben" - tette hozzá.
A tízmillió lakosú skandináv országban a járvány kitörése óta több mint egymillió ember fertőződött meg a koronavírussal, és 14 451-en hunytak el a kórban.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!