Márciusban készítette el Ororszország az első állatspecifikus koronavírus elleni oltást: több orosz régióban az állatorvosok már használatba is vették a vakcinát a BBC tudósítása szerint. A Carnivak-Cov nevet viselő oltás iránt a hírek szerint az Európai Unió, Argentína, Dél-Korea és Japán is érdeklődnek.
Bár a tudósok szerint nincsen arra bizonyíték, hogy az állatok komoly szerepet játszanának a koronavírus terjedésében, világszerte számos példát láthattunk már arra, hogy a betegség állatokat is képes megfertőzni. Kutyák, macskák és majmok mellett nyércek is elkapták már embertől a fertőzést, mely ellen ez
a vakcina az ígéretek szerint fél évre ad védelmet.
Oroszországban a vakcina iránt érdeklődnek a sokat utazó állattartók mellett a tenyésztők, illetve azok a gazdák is, akiknek állatai időnként kijárnak a szabadba.
Nemcsak Oroszországban dolgoztak ilyen védőoltáson: az amerikai Zoetis szintén fejleszt egy, az állatokra optimalizált vakcinát.
A legkomolyabb, állatokkal kapcsolatos koronavírus-problémát a nyércekben fedezték fel. Számos ország nyércfarmjain alakult ki góc az állatok körében: a nyércek nemcsak megbetegedtek, de súlyos állapotba kerültek és sokszor el is pusztultak. Felmerült annak a veszélye is, hogy visszafertőzhetik gondozóikat egy mutálódott vírusváltozattal, ami akár komoly problémát is okozhat.
A legsúlyosabb helyzet Dániában alakult ki, ahol állatok millióit pusztították el, 2022-re pedig a teljes nyerctenyésztést felszámolják.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!