A Kongói Demokratikus Köztársaság parlamentjének 32 tagja hunyt el a koronavírus-járvány következtében – közölte az ötszáz tagú Nemzeti Tanács alelnöke.
Sok más afrikai országhoz hasonlóan a Kongói Demokratikus Köztársaság is hivatalosan viszonylag kevés halálesetet jelentett, ennek ellenére a koronavírus erősen megtizedelte a politikai vezetést nemcsak a törvényhozásban, de az elnök környezetében is.
Jean-Marc Kabund, a parlament alsóházának első alelnöke szerint a járvány kitörése óta
31 248-an fertőződtek meg és 780-an hunytak el a kórban, köztük a 32 parlamenti képviselő.
Bár a törvényhozás épületében elvileg kötelező a maszkviselés, sok parlamenti képviselő figyelmen kívül hagyja ezt, főleg amikor nagyobb csoportokba verődve igyekeznek kifütyülni a felszólalókat.
Decemberben a tettlegességig fajultak az ellentétek Felix Tshisekedi elnök és hivatali elődjének Joseph Kabilának a hívei között. A képviselők akkor székekkel és vödrökkel dobálták egymást. A legtöbben akkor sem viselték a maszkokat.
A kongói oltási kampány is súlyos késedelmeket szenvedett, mert elővigyázatosságból felfüggesztették az AstraZeneca oltóanyagának felhasználását. Ennek következményeként a márciusban leszállított 1,7 millió dózis 75 százalékát áprilisban tovább kellett adnia az országnak a szavatossági idő lejárta előtt.
Ráadásul sok kongói az esetleges mellékhatások miatt fél beoltatni magát, és mert a járvány összességében alacsony kihatással van közösségeikre.
Az oltási kampány április 19-i kezdete óta hivatalos adatok szerint mindössze 19 597 embert immunizáltak a 80 millió lakosú országban.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!