Április 30-án 314, május 3-án 500 új koronavírusos esetet jelentettek a Seychelles-szigeteken, így ezer fölé emelkedett az aktív fertőzöttek száma. Az adat azért volt meglepő, mert a kedvelt üdülőhelyen a népesség 62,2 százaléka kapta meg a teljes, kétdózisos adagját a védőoltásból.
A 444.hu John Burn-Murdochra, a Financial Times szakírójára hivatkozva arról ír, hogy a helyzetből sok következtetést lehet levonni. A helyi fertőzöttek kétharmada azok közül kerül ki, akik még nem kaptak oltást, vagy csak egy adagot. Az oltatlan népesség nagyjából ötven százalékkal nagyobb eséllyel fertőződik meg, mint azok, akik már be vannak oltva.
A Seychelles-szigetek példája így azt is mutatja, hogy a vírus még egy jelentős, de a nyájimmunitás szintjét el nem érő mértékben oltott populációban is újra terjedhet, főleg az oltatlanok, illetve nem megfelelően védettek körében.
A szigeteken a Sinopharm és a Covishield, vagyis az AstraZeneca Indiában gyártott vakcináját használják. A kínai oltás a klinikai vizsgálatok szerint akár 84 százalékban is véd a súlyos, kórházi kezelést igénylő betegség kialakulásától, így remélhető, hogy azok, akik már mindkét oltáson túl vannak, nem szorulnak majd ápolásra és nem terhelik meg az egészségügyi ellátórendszert.
Az is kiderült, hogy a szigeteken korábban felbukkant a B.1.351 jelzésű dél-afrikai variáns, mellyel szemben vizsgálatok szerint az AstraZeneca védőoltása kevésbé bizonyult hatásosnak. Azt még nem tudni, hogy a mostani hullámot melyik mutáció okozta.
A helyi közegészségügyi hatóságok a húsvéti ünnepekkel, illetve a járványügyi fegyelem lazulásával magyarázták a járvány újbóli felfutását, ez pedig azt igazolja, hogy nagy átoltottság mellett is érdemes fenntartani a kötelező maszkviselést és a közösségi távolságtartást a járvány megfékezéséhez.