Mexikóban ezer dollárnak megfelelő összeget fizetett nyolcvan ember azért, hogy a Pfizer oltásával immunizálják, írja a Wall Street Journal: mindannyian hamisítványt kaptak a valódi vakcina helyett. Lengyelországban egy férfi ránctalanító készítménnyel töltött fiolákat próbált meg értékesíteni védőoltásként: őt még azelőtt lefülelték, hogy túl tudott volna a valószínűleg méregdrágán kínált, értéktelen ampullákon.
Jó alkalom a bűnözőknek
"A világon mindenkinek szüksége van oltásra, és vannak, akik kétségbeesetten várják azt. Egyelőre korlátozott mennyiségben áll rendelkezésünkre készlet belőle, de folyamatosan igyekszünk felgyorsítani a gyártást, és egyre több cég lép be a vakcinák világába. A mostani, átmeneti időszak ugyanakkor tökéletes lehetőséget teremt a bűnözők számára" - fogalmazott Lev Kubiak, a Pfizer globális biztonsági vezetője a Wall Street Journalnek az esetről nyilatkozva.
A Pfizer csakúgy, mint a Moderna és a Johnson&Johnson, világszerte együttműködik a rendőrséggel annak érdekében, hogy az esetlegesen terjeszteni kívánt hamis oltásokra lecsaphassanak. Dél-Afrikában és Kínában már ampullák ezreit foglalták le korábban.
Mexikóban egy magánrepülőn Szputnyik V oltásokat is találtak, amelyeket szintén vizsgálnak.
A most lefoglalt ampullákat is megvizsgálták, így derülhetett ki, hogy azokban más van, mint amit ígérnek a csalók.
Hialuronsav mRNS-oltás helyett
A mexikói érintettek a tudósítások szerint jól vannak, nem lett bajuk a hamis védőoltástól, melynek ampulláit strandokon használt hűtőtáskákhoz hasonlatos hűtőeszközökben tárolták. A rajtuk található címkén teljesen más sorozatszám volt feltüntetve, mint azokon, amelyeket a cég valóban ide küldött, és a lejárati dátum sem stimmelt.
A lengyel vakcinahamisítványok egészen más ampullában voltak, mint amilyenben a Pfizer gyártja azokat, ráadásul megegyeztek azokkal a fiolákkal, amelyeket szintén annak a férfinak a lakásában találtak, és amelyekre ránctalanító felirat került. A vizsgálat ki is derítette, hogy hialuronsavat tartalmazó fiolákról van szó.
Egyszerű üzlet
Amerika, Mexikó és más országok is lekapcsoltak már olyan weboldalakat, amelyek a Moderna vagy a Pfizer oltásait kínálják megvételre. Ezek at a látszatot keltik, mintha magától a gyártótól vehetnénk meg a vakcinát. A valóságban
személyes, érzékeny adatokat akartak begyűjteni
azoktól, akik kitöltötték kérdőívüket.
A Wall Street Journal cikke azt is megjegyzi: ilyen típusú szerek hamisítása sokkal egyszerűbb, mint ellopni azt: egy olyan szerből, melyből nincs a keresletnek megfelelő mennyiségű kínálat, mindig lesz érdeklődő a hirtelen megjelenő, elérhető adagokra akkor is, ha azok körülményei gyanúsak lehetnek.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!