Aláírás előtt áll az EU újabb vackinamegrendelése, ezúttal a Novavaxszal

Infostart
2021. február 11. 19:05
Már a héten, legkésőbb jövő héten aláírja hetedik oltóanyag-megrendelését az Európai Unió, ezúttal egy amerikai vakcinagyártóval.

A megelőző tárgyalások szerint 100 millió adag vakcina megrendeléséről és további 100 millió feltételes lekötéséről lehet majd szó – jelentette egy, a tárgyalásokban részt vevő, névtelenséget kérő EU-forrásra hivatkozva a The Guardian.

Az EU és az amerikai gyártó képviselői tavaly decemberben jutottak előzetes megállapodásra a lehetséges mennyiségről. A tényleges megrendelés formalizálása a napokban esedékes, miután még „bizonyos jogi részleteket” rögzítenek.

A leendő újabb vakcinatípust Európában még tesztelik, de az eddigi brit eredmények

89,3 százalékos hatékonyságot

mutatnak, és amit különösen fontosnak ítélnek uniós körökben, hogy a Novavax-szer eredményessége „csaknem ugyanilyen arányú” védettséget mutatott a Covid-19 sokkal agresszívabban terjedő brit variánsával szemben is.

Az EU eddig 2,3 milliárd adag oltóanyagot vásárolt hat gyártótól: az AstraZenecatól, a Johnson & Johnsontól, a Pfizer-BioNTechtől, a CureVactól, a Modernától és a Sanofi-GSK-tól.

Mindezek mellett, miután két, már lekötött oltóanyag – a Pfizer és az AstraZeneca – kapcsán is „átmeneti” kapacitásproblémákat jeleztek a gyártók, csökkentve egyúttal a tényleges szállítási mennyiséget az első negyedévre, EU-oldalon intenzív előkészületek történtek olyan pótlólagos gyártási kapacitások megteremtésére, amellyel

kiválthatók lehetnek a jövőben hasonló szállítmánykiesések.

Németországban ennek eredményeként a BioNTech lényegében készen áll a Pfizer gyártásának a európai bővítésére.

Megfigyelők ugyanakkor megjegyzik, hogy a meglévő rendelések körében még nehézségeket vetíthet előre, hogy az amerikai Johnson & Johnson ragaszkodik hozzá, hogy az amúgy Európában készülő termékét Amerikában töltsék ampullákba, így előbb az egész szállítmány az Egyesült Államokba kell vinni, mielőtt újbóli visszaszállítással az európai megrendelő kezébe kerülhet.

A közmúltban az Európai Parlament – okulva az AstraZeneca esetében szerzett rossz tapasztalatokból – levélben szorgalmazta az Európai Bizottságnál, hogy mindenképpen teremtsenek jogi garanciákat arra, hogy az európai készítmények valóban a lehető leghamarabb visszakerülnek majd európai területre.