Németország július elsején veszi át az Európai Unió (EU) soros elnöki tisztségét, 13 év után ismét.
Beszédében Merkel elismerte, hogy a német elnökség idején az új típusú koronavírus-járvány miatt "más irányt vesznek a korábban tervezetthez képest". Hangsúlyozta: biztosan napirendre kerül az a kérdés, hogy mennyire lehet hatékony egészségügyi rendszert kialakítani mind a 27 uniós tagállamban.
Akárcsak a klímakérdések, amelyek legalább annyira terítéken lesznek, mint az egészségügyiek - tette hozzá.
"A jövő Európájáról gondolkodunk, és ebbe beletartoznak a klíma- és a környezetvédelmi kérdések, akárcsak az európai gazdaság felépülése a koronavírus okozta járványból"
- mondta.
A klímavédelem és a megtépázott gazdaságok megmentésének feladatán túl Berlin veszi át a főszerepet a Brexit tárgyalásokban. Nagy-Britanniának és az EU-nak az év végéig kell határoznia jövőbeni kapcsolatáról, valamint többek között az egymással folytatott kereskedelemről.
A kancellár azt mondta, az uniós elnökség alatti célja jobban összekovácsolni Európát, hogy a mai állapotához képest jobban fel legyen készülve a 21. század kihívásaira.
Merkel a héten korábban azt is mondta, Németország az eddiginél jóval nagyobb mértékben hajlandó befizetni a közös, uniós költségvetésbe, hogy kihúzza a szövetséget a koronavírus okozta válságból.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!