Jérome Salomon, a francia egészségügyi minisztérium járványügyi felelőse szerda esti sajtótájékoztatóján elmondta: a regisztrált fertőzöttek száma 57 ezer (ez előző napi 52 ezerhez képest), kórházban 24 639 Covid-19-beteget ápolnak, 1882-vel többet, mint 24 órával ezelőtt. Közülük 6017-en vannak intenzív osztályokon, ez 452-vel több, mint az előző nap.
Az adatok azonban nem teljesek, miután az idősotthonokban elhunytak és megbetegedettek számát nem tartalmazza.
A járványügyi szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy a járvány előtt ötezer intenzív ágy állt rendelkezésre, és a francia egészségügy fokozatosan bővíti a kapacitását az újabb betegek elhelyezésére, és folyamatosan evakuálja a súlyos, de stabil állapotban lévő betegeket a túlterhelt kórházakból az ország olyan részeibe, ahol kevésbé terjed a járvány. Két mentővonattá alakított szuperexpresszel (TGV-vel) szerdán 36 beteget szállítottak el Párizsból Bretagne kórházaiba, és csütörtökön is folytatódnak az evakuálások a leterhelt fővárosi kórházakból.
A tájékoztatás szerint március 1. óta több mint 10 ezren gyógyultan távoztak a kórházakból, közülük több mint ezren az elmúlt 24 órában, és napról napra egyre több embert tesztelnek.
A nemzetgyűlésben eközben Edouard Philippe miniszterelnök a válságkezelés részleteiről tartott meghallgatásán elmondta: valószínűleg nem egyszerre, hanem fokozatosan fognak véget érni a kijárási korlátozások az országban. A kormány egyelőre még vizsgálja, hogy a régiók fertőzöttsége, a tesztelések vagy pedig a korosztályok függvényében oldja majd fel a korlátozásokat - jelezte a miniszterelnök.
A járvány csökkenésének megállapítására az elsődleges kritérium az intenzív osztályokra kerülő súlyos betegek napi számának változása. Második szempont a lakosság immunitásának szintje, amelyet tömeges tesztelésekkel, mégpedig szerológiai vizsgálatokkal kíván majd az egészségügyi minisztérium megállapítani.
A két héttel ezelőtt életbe léptetett korlátozások hivatalosan április 15-én érnek véget, de a kormányzat már korábban jelezte, hogy várhatóan április végéig meg kell majd hosszabbítani őket.
A parlamenti meghallgatáson az ellenzék a közvélemény egy részéhez hasonlóan azzal vádolta a kormányzatot, hogy eleinte nem vette elég komolyan a járványt, és nem készítette fel az egészségügyet, ezért van jelenleg hiány maszkból, védőfelszerelésből és tesztekből. A kabinet megerősítette, hogy több mint egymilliárd egészségügyi maszkot rendelt meg, amelyek fokozatosan érkeznek az elosztóhelyekre.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!