A WHO szóvivője, Tarik Jasarevic arra figyelmeztetett, hogy Kína más térségeiben és új országokban is felütheti a fejét a kórokozó.
"Az ellenőrzések és a tesztelések kiterjesztésével valószínűleg további esetekre derül fény" - mutatott rá Jasarevic.
A világszervezet mindazonáltal egyelőre nem javasolja utazási korlátozások életbe léptetését.
Kínában egyelőre a 11 millió lakosú Vuhan városa látszik a megbetegedések központjának, de már Sanghajból és Pekingből is érkezett hír elszigetelt esetekről. A kínai hatóságok hétfőig közel 300 fertőzéses megbetegedésről számoltak be az ország több régiójából. A kínai kórházakban 922 beteget tartanak megfigyelés alatt.
Az eddig nem ismert koronavírus egy vuhani halpiacon jelenhetett meg először, majd cseppfertőzéssel továbbterjedt. Az atípusos tüdőgyulladás (SARS), illetve a közel-keleti légzőszervi tünetegyüttes (MERS) okozói is koronavírusok, de a vuhani egészségügyi hatóságok szerint a mostani megbetegedések esetében nem ezek valamelyikéről van szó.
Bangkoktól Hongkongig, Szingapúrtól Sydneyig a hatóságok rendszeres ellenőrzést vezettek be a kockázatos területekről érkező repülőjáratok esetében, miután Peking megerősítette, hogy az új koronavírus emberről emberre is terjed.
A thaiföldi hatóságok Bangkok, Chiang Mai, Phuket és Krabi repülőterén elrendelték a kockázati zónákból érkező utasok kötelező hőkamerás vizsgálatát. A láz jeleit mutató embereket 24 órás karanténba helyezik. A Vuhanból induló nemzetközi járatok egynegyedének úti célja Thaiföld. A hétvégén kezdődő holdújév alkalmából naponta körülbelül 1300-an kelhetnek útra Vuhanból Thaiföldre, és a királyság szeretné megelőzni egy járvány kialakulását.
Hongkongban is teljes a készültség, miután a SARS 2002-2003-ban több száz áldozatot követelt a városban. A világ egyik legforgalmasabb légikikötőjének számító hongkongi repülőtéren a hőkamerás vizsgálat a mindennapok része, de a Vuhanból érkező utasoknak mostantól ráadásul egy kérdőívet is ki kell tölteniük, és hat hónap börtönbüntetéssel sújthatók, ha kiderül, hogy hazudtak a hatóságoknak.
A vietnami egészségügyi minisztérium fertőzésveszélyre hivatkozva megerősítette az ellenőrzést északi, Kínával szomszédos határán.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rendkívüli szakértői bizottsági ülést hív össze szerdára Genfben. Ez lesz hivatott megállapítani, hogy a koronavírus terjedése nemzetközi járványügyi vészhelyzetet jelent-e.