A délutáni munkaülésen az uniós vezetők egyebek mellett a kereskedelempolitika és a 2021-2027-es költségvetési ciklus kérdéseiről tárgyaltak elsőként, és ezekről zárónyilatkozatokat készültek elfogadni, mielőtt a munkavacsorán rátérnének az ülés fő témájára, a migrációra.
Névtelenséget kérő diplomáciai források azonban estefelé már arról számoltak be, hogy a korábbi hírekkel ellentétben Olaszország nem csak a migrációügyi, hanem a többi zárónyilatkozat elfogadását is blokkolja, amíg a későbbi vitán nem sikerül olyan megoldásra jutni a bevándorlásról, amely Róma számára kielégítő.
"Olaszország meg akarja várni a migrációs vitát, csak utána hagyja jóvá a zárónyilatkozatokat" - közölte egy neve elhallgatását kérő illetékes, aki szerint Conte az európai szolidaritás világos és gyakorlati megnyilvánulását várja a többi tagállamtól.
Feszült hangulatban kezdődött az uniós csúcs
Az Európai Tanács elnöke szerint mindenekelőtt az Európai Unió külső határainak szigorúbb védelmét kell megoldani, ez közelebb vihet a rendezéshez a migráció belső dimenziójának ügyében is. Donald Tusk megerősítette, javaslatot fog tenni a Földközi-tengerből kimentett bevándorlók biztonságos elhelyezésére és menedékkérelmük elbírálására Európán kívül létrehozandó központok felállítására.
"Egyesek túl keménynek tartják a migrációs javaslataimat. De higgyék el, ha nem jutunk ezekről egyezségekre, akkor igazán kemény javaslatokat fognak látni igazán kemény fickóktól"
- fogalmazott az Európa Tanács elnöke.
Angela Merkel szerint a külső határok védelmének és a menedékkérők tagországok közötti "másodlagos mozgásának" kérdésére kell mihamarabb megoldást kell találni.
"Beszélhetünk arról, hogy más országokban, például Észak-Afrikában kössenek ki a mentőhajók, de tárgyalnunk kell ezen országokkal, nem dönthetünk a fejük felett.
Az EU-Törökország megállapodásba mindkét fél beleegyezett, így kell most is eljárni" – mondta a német kancellár.
Merkel szerint a külső határok védelme egyesíti Európát. A sok menekültet befogadó országoknak pedig támogatásra van szükségük. A menekültek és a migránsok nem választhatják meg, hogy melyik országban nyújtsanak be menedékkérelmet - tette hozzá a német kancellár.
A csúcstalálkozó előtti további nyilatkozatokról itt olvashat.