A hajó hat napon át várakozott a kimentett emberekkel a nemzetközi vizeken Málta előtt a Földközi-tengeren, mert nem kapott engedélyt a kikötésre az Európai Unióban. A mentőhajó előtt korábban Spanyolország, Olaszország, és Málta sem nyitotta meg kikötőit. Végül azonban Joseph Muscat máltai miniszterelnök szerdán közölte, hogy a hajó kiköthet a szigetországban. Valletta egyben jogi eljárással fenyegette a hajó legénységét.
A máltai kormány egyik szóvivője szerint négy embert, köztük három újszülöttet a fedélzetről haladéktalanul kórházba kell szállítani. A mentőhajó utasait rendőrök és orvosok fogadták a kikötőben.
Joseph Muscat sajtótájékoztatóján ismertette, hogy eddig nyolc ország - Írország, Olaszország, Luxemburg, Portugália, Franciaország, Málta, Belgium és Hollandia - ajánlotta fel, hogy befogad migránsokat a Lifeline-ról.
A kormányfő hivatala később közleményben pontosította: "csak valódi menedékkérőknek" engedik meg, hogy Európában maradhassanak, míg a gazdasági bevándorlókat visszaküldik hazájukba.
A máltai miniszterelnök hivatala hangsúlyozta: a mentőhajó legénysége ellen vizsgálatot indítanak, a "hontalan" vízi járművet pedig lefoglalják, mert a civil szervezet bizonyíthatóan hazudott annak hollandiai regisztrációjáról. "A holland hatóságok hivatalosan cáfolták, hogy a jármű az ő zászlajuk alatt hajózik" - tette hozzá. A közlemény azt is a civil szervezet szemére vetette, hogy a Lifeline "időnként kikapcsolta válaszjeladóját".
Ruben Neugebauer, a Mission Lifeline szóvivője a máltai "fenyegetésekre" reagálva elmondta, hogy ez részét képezi azoknak a törekvéseknek, amelyekkel az európai kormányok kriminalizálni akarják a civilszervezetek tevékenységét. Leszögezte: az NGO munkatársai nem követtek el szabálytalanságot.