Johanna Meier Passauban egy szociális otthonban, betegápolóként helyezkedett el, de rövidesen be kellett lássa, hogy fizetéséből éppen, hogy csak fedezni tudja lakbérét. Mivel a munkahelyén ellátásban részesül, így étkezésre nem igen kell költenie, de öltözködésre, kulturális kiadásokra, netán üdülésre már távolról sem futotta. Egy barátnője tanácsára pincérnek jelentkezett egy vendéglőbe, ahová – félállásba – fel is vették. Így már többet fordíthat magára, sőt nyáron távolabbi utazást is tervezhet, de egyre többször kérdezi magától, hogy meddig bírja még.
Johanna Meier egyike azoknak a több százezer fiatal nőnek, aki legalább két állás elvállalására kényszerül, hogy ne kelljen fogához verni a garast. A berlini munkaügyi minisztérium közlése szerint a 32 és fél millió dolgozó között immár
3 millió 260 ezer azoknak a száma, akik képtelenek megélni egy fizetésből. Ez kereken a munkavállalók 10 százaléka.
Kiváltképpen fiatal nők számára jelent ez a megalázó helyzet súlyos problémát, annál is inkább, mert legtöbbjük számára még kilátás sincs arra, hogy ők is besorolódjanak azok közé, akik meg tudnak élni a szakszervezetek részéről kiharcolt 35 órás munkahéttel járó bérből.
A most közzétett kimutatás ugyanis egyértelműen arra vall, hogy a több állás elvállalására kényszerülők száma szünet nélkül emelkedik.
Noha a kormány többször is ígéretet tett a helyzet orvoslására, eddig nem sok javulás mutatkozott ezen a téren. Igaz, a költségvetést nem is igen aggasztja ez az állapot, mert a két fizetésből élőket természetesen kétszer is megadóztatják. Így nem véletlen az sem, hogy a dolgozók egyre gyakrabban mennek betegállományba.
Az egészségügyi tárca legfrissebb jelentéséből kitűnik, hogy 2012 óta összesen csaknem
20 millióval nőtt azoknak a munkanapoknak a száma, amelyet az alkalmazottak orvosi igazolással otthon töltöttek. A felmérés szerint első helyen a túlhajszoltság szerepel.