Nyitókép: -------------------

Megtalálta a közös hangot a két koreai vezető

Infostart / InfoRádió - Hlavay Richárd
2018. április 27. 10:57
Komoly és őszinte tárgyalásokat folytatott Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Mun Dzse In dél-koreai elnök a Koreai-félsziget nukleáris leszereléséről és a két ország közötti tartós békéről – közölte a szöuli államfői hivatal szóvivője. A találkozó a demarkációs vonalon átnyúló, hosszú másodpercekig tartó, történelmi kézfogással vette kezdetét.

Kim Dzsong Un meghívta Mun Dzse Int Észak-Koreába és azt mondta: mostantól gyakrabban kellene találkozniuk. Azt ígérte, mindent megtesz, hogy egy jobb világot teremtsenek és ne kelljen soha visszatérniük a startvonalhoz. Mun Dzse In dél-koreai elnök arra kérte tárgyalópartnerét, hogy együtt teremtsenek békét és virágoztassák fel a Koreai-félszigetet. A két ország több mint hat évtizede hadban áll egymással, miután az 1950-53-as koreai háború csak tűzszüneti egyezménnyel zárult.

A reggeli szakasz a bizalomépítésről szólt.

„Teljesen egyértelmű, hogy a két vezető elég könnyen megtalálta egymással a közös hangot”

– mondta az InfoRádiónak Csoma Mózes Korea-kutató, a Nemzeti Köszolgálati Egyetem tanára. A szakértő elmondása szerint az előzetes protokolban nem szerepelt, hogy – Kim Dzsong Un invitálására – Mun Dzse In szimbólikusan átlép Észak-Korea területére, ahogy az sem, hogy rögtönzött csoportképre álltak össze a megjelent állami vezetők, tisztviselők.

A délutáni szakaszban szintén várhatók szimbolikus tettek: a két ország képviselői közösen fát ültetnek, melyet az észak-koreai Tedong és a dél-koreai Han folyók vizével fognak megöntözni. Magyar idő szerint kora délután nyilvánosságra hozzák a két vezető által elfogadott nyilatkozatot. A dokumentum feltehetően a két állam közötti békés környezet megteremtésének igényét fejezi majd ki, illetve a Koreai-félsziget nukleárisfegyver-mentességének ígéretét tartalmazza.

„Elképzelhető, hogy megállapodnak a koreaközi csúcstalálkozóknak a rendszeressé tételében, elképzelhető, hogy megállapodnak a közeljövőben egy családtalálkozóról,

tehát a háború által szétszakított családtagoknak a találkozójáról”– véli Csoma Mózes. Az is lehetséges, hogy létrehoznak a demilitarizált övezetben egy olyan irodát, ami állandó kapcsolattartást biztosít a két ország között. „Bár talán ez túlzott várakozás” – tette hozzá a Korea-kutató.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Megtalálta a közös hangot a két koreai vezető
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást