Nyitókép: Pexel

Tragikus a munkaerőpiaci helyzet Romániában

Infostart
2018. március 26. 11:44
Világszinten Szíria után Románia a második legnagyobb munkaerő-kibocsátó ország. Évekig az olcsó és jól képzett munkaerő volt Románia versenyelőnye a nemzetközi piacokon. Ma viszont minőségi termékekre van szükség, a tucatáru nem nyerő.

„Az olcsó munkaerő csak rövid ideig jelenthet megoldást, a reálgazdaságnak kellett volna ebből kivezetnie az országot, leállítva egyúttal a munkaerő kivándorlását” – mondta a Krónikának Winkler Gyula RMDSZ-es európai parlamenti képviselő, kereskedelmi ügyekkel megbízott korábbi miniszter.

Mint hangsúlyozta, "most hiába csodálkozunk, hogy világszinten Szíria után Románia a második legnagyobb munkaerő-kibocsátó ország, holott szerencsére itt nincs háború. 3–3,5 millió romániai vándorolt ki, tragikussá vált a helyzet”– mutatott rá a szakpolitikus.

Szerinte az olcsó munkaerő kiaknázásának még volt helye a 2000-es évek elején, megvalósult például a technológiai transzfer. Ennek Bukarest és Erdély volt leginkább a kedvezményezettje.

A fizetések alacsony szinten tartása azonban egy idő után szűklátókörűségnek bizonyult, 2007 után a gazdaság szereplőinek változtatniuk kellett volna a hozzáállásukon és emelni kellett volna a béreket. A cégek csak rövid távra terveztek, az üzleti terv egy-két évre szólt, nem gondoltak arra, hogy tíz év után is meg kell termelni a nyereséget, most pedig csodálkoznak, hogy nem találnak munkaerőt se olcsón, se drágán” – mutatott rá a gazdasági szakember.