Hétfőn közzétett jelentésében a nemzetközi pénzintézet 86 millióra becsülte a lehetséges fekete-afrikai, 40 millióra a dél-ázsiai és 17 millióra a latin-amerikai bevándorlókat, ha addig nem történik semmi a klímaváltozás ügyében.
"Az éghajlatváltozás minden nap egyre nagyobb gazdasági, társadalmi és egzisztenciális fenyegetést jelent" - hangsúlyozta közleményében Krisztalina Georgieva, a világbank főigazgatója.
"Ezt tapasztaljuk a minden korábbinál súlyosabb vízválság esetén, a part menti régióban a viharos hullámok pusztító erejét látva és
az alapvető kultúrák termesztésére alkalmatlanná vált mezőgazdasági régiókban"
- tette hozzá.
Az éghajlatváltozás okozta régiókon belüli elvándorlás már tény, és ezek az "éghajlati bevándorlók" csak növelik a politikai, gazdasági és társadalmi okokból otthonukat elhagyni kényszerülők számát.
Mexikó is bajban lehet
A jelentés szerzői három esettanulmányt készítettek.Egyet Etiópiáról, ahol a demográfiai növekedés elérheti a 85 százalékot 2050-re, és a migráció várhatóan növekszik a csökkenő termés miatt.
A másik tanulmány Bangladessel foglalkozott, ahol megvan a veszélye annak, hogy az "éghajlati migránsok" 2050-ben többen lesznek, mint bármely más belső menekült.
A harmadik tanulmány tárgya pedig Mexikó, ahol az éghajlatváltozásra érzékeny térségekből a városokba várható elvándorlás. A tanulmány szerint a városoknak elegendő munkahelyet kell teremteniük, fel kell gyorsítaniuk az egészségügyi és oktatási szolgáltatásokat, hogy fogadni tudják a növekvő számú bevándorlót.
A Belső Menekülteket Megfigyelő Központ (IDMC) nemzetközi civil szervezet szerint
2016-ban a viharok, árvizek és más, időjárással összefüggő katasztrófák miatt 23 millió ember kényszerült országa más vidékeire menekülni.
A washingtoni székhelyű pénzintézet szerint elkerülhető, hogy az éghajlatváltozás okozta elvándorlás humanitárius válságba torkolljon és egyes országok fejlődését fenyegesse,
a párizsi klímaegyezmény betartásával pedig a lehetséges 140 millió elvándorló száma 40 millióra csökkenthető.
A kutatók szerint az éghajlati elvándorlók számát akár 80 százalékkal is lehet csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével, az elvándorló lakosság számára fejlesztési tervek kidolgozásával és a klímaváltozás okozta belső migráció folyamatainak jobb megértésébe történő beruházással.