A brit hatóságok nem hozták nyilvánosságra, hogy pontosan milyen idegmérget használtak – mondta a szakértő. Ha valóban egy ritka szerrel támadták meg Szergej Szkripalt – ahogy a BBC írta forrásaira hivatkozva – , okkal feltételezhető, hogy állami szereplők állnak az ügy hátterében, hiszen nem olyan könnyű hozzáférni ezekhez – tette hozzá.
A személyes bosszú lehetőségét kizárja Jójárt Krisztián.
„Minimum az FSZB legfelsőbb szintjén kellett meghozni ezt a döntést”
– véli a szakértő, aki az idegméreg miatt feltétlenül Moszkvát sejti a háttérben. Egyetért Mark Galeottinak a The Moscow Times-ban megjelent cikkének állításával, miszerint az eset paradigmaváltást jelenthet az eddigi kémjátszmában.
„A hidegháború során volt egyfajta íratlan játékszabály a felek között, ami arról szólt, hogy ha kicserélték egymás ügynökeit, akkor ők kikerültek a játékból, tehát őket már veszély nem fenyegette” – fogalmazott.
„Úgy néz ki, hogy ez a játékszabály már nem érvényes”
– tette hozzá Jójárt Krisztián. Az is lehet, hogy Szkripal mégsem került ki a körből, és jelenleg is aktívan folytatott kémtevékenységet az Egyesült Királyság javára, ami kiválthatta Moszkva szokatlan válaszát – hívta fel a figyelmet a Stratégiai Védelmi Kutatóközpont külső munkatársa.
Mark Galeotti írásában arra is kitér, hogy
a színfalak mögött hatalmi harc zajlik az orosz szolgálatok között.
Az FSZB (Szövetségi Biztonsági Szolgálat) elsősorban belső elhárító feladatokat lát el, de egyre inkább hatáskörébe kerül a külföldi hírszerzés is, ahol versenybe kerül az SZVR-rel (Külső Hírszerző Szolgálat). Előbbi igen amatőr módon, ám annál agresszívebben cselekszik, így az is lehet, hogy lehetőséget látott Szkripal kiiktatására, és ezt nem akarta veszni hagyni – mondta Jójárt Krisztián.