Kedd délelőtt kerültek az Európai Parlament plenáris ülése elé a brexittel foglalkozó decemberi unós csúcs eredményei, ami a tanács és a bizottság elnökeivel vitattak meg a képviselők. Az uniós vezetők december 15-én döntöttek arról, hogy az Egyesült Királyság és az Európai Unió kezdje el a a kapcsolatainak felvételének második szakaszát.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke Strasbourgban először David Davis brit brexitügyi miniszter szavait idézte:
„Ha egy demokráciának nincs arra lehetősége, hogy meggondolja magát, akkor az már nem demokrácia.
Mi itt a kontinensen nem gondoltuk meg magunkat, a szívünk továbbra is nyitva áll önök előtt”.
„Ha az Egyesült Királyság kormánya ragaszkodik a kiválásához, akkor a brexit minden negatív következményével együtt jövő év márciusában valóságává fog válni.
Ennek ellenére a szívünk mindig a brit barátaink mellett lesz” – utalt Tusk a brexit mintegy 14 hónap bekövetkező időpontjára.
A plenáris ülésen szóba került a migráció is.
Az illegális bevándorlás az elkövetkező évtizedekben is problémát fog jelenteni,
ezért állandó finanszírozási mechanizmusra és strukturált eszközökre van szükség” – mondta Tusk, majd hozzátette, mindenki egyetért a szolidaritás fontosságában, arról azonban nincs közös álláspont, hogy ez mit is jelentsen a gyakorlatban. A politikus szerint júliusig megoldásra kell jutni.
Az Európai Bizottság elnöke arról beszélt, hogy minden uniós tagállamnak szolidaritást kell mutatnia. Jean-Claude Juncker példaként említette, hogy a brüsszeli testület nagyra értékeli a líbiai határvédelem anyagi támogatását, amelyről a visegrádi országok vezetői decemberben már megállapodtak. A luxemburgi politikus szerint a bírálatok ellenére működik a menedékkérők EU-n belüli elosztását szolgáló mechanizmus, ugyanis
a jogosultak több mint 95 százalékát már áthelyezték Olaszországból és Görögországból.