Modellé válhat a Brexit

Infostart
2017. december 29. 10:20
Bár idén hónapokra megtorpantak a felek egyet nem értése miatt a britek unióból való kilépéséről szóló tárgyalások, a folyamat mégis eredményes volt – vélekedett az Eötvös Loránd Tudományegyetem docense az InfoRádió megkeresésére.

Nyilvánvaló volt, hogy a tárgyalások nem fognak kompromisszumokkal indulni, várható volt, hogy hosszú folyamat veszi kezdetét – mondta Magyarics Tamás külpolitikai szakértő. Végül a feleknek rá kellett jönnie, hogy bizonyos mértékű engedményekre szükség van mindkét oldalról. A britek többet, az unió kevesebbet engedett, hiszen az EU erősebb pozícióban van – tette hozzá.

Arról, hogy sikerül-e megállapodni 2018 októberéig, azt mondta, hogy a két fél politikai szándékától függ, illetve attól, hogy a gazdaságilag és alkotmányjogilag fontos kérdésekben sikerül-e egyezségre jutni. Ezeket nehéz és intenzív tárgyalások útján fogják rendezni – véli a külpolitikai szakértő.

Mindkét fél érdeke, hogy minél hamarabb lezárják ezt az átmeneti állapotot

– hangsúlyozta.

Az Európai Unió célja továbbá olyan keretmegállapodás megalkotása lehet, mely - legalább részben - modellként szolgálhat olyan harmadik államokkal – például Ukrajnával – kötendő egyezségekhez, melyek uniós tagsága a távoli jövőben esedékes. 


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hosszabb interjú: "Egyfajta modellként szolgálhat a Brexit"
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást