A háború utáni Nagy-Britanniában a nemzetiségi és faji alapú előítélet még a volt gyarmati országok lakóira terjedt ki. A korszak egyik ablakba akasztott ikonikus táblája szerint „írek, feketék és kutyák nem jöhetnek be”. A Brexit-népszavazás után felbátorodott brit nacionalisták az elmúlt években más célpontot találtak.
Oxford grófság egyik halastavánál ez a tábla fogadja a horgászokat: „Tilos autóval bejönni.
Tilos a lengyel és a Keleti Blokkból származó horgászok belépése.
Tilos kutyát és gyereket behozni.” A Field Farm horgászklub „csendes és idilli” környezetként írja le „a halakkal teli” tavát és eddig figyelmen kívül hagyta a felháborodott, lengyel származású horgászok és a Brit Egyenlőségi és Emberijogi Hivatal tiltakozó leveleit – írta a Guardian.
Habár a Brexit-népszavazás ellenére Nagy-Britannia még EU-tag, és így a kilépésig az EU-törvények továbbra is érvényesek, a hatóságok – úgy tűnik – nem léptek fel határozottan a diszkriminatív lépés ellen. Rado Papiewski, 35 éves lengyel származású horgász ezért aláírásgyűjtésbe kezdett, hogy levegyék a táblát. Először a halastó menedzsmentjének írt, de azok sem neki, sem az esélyegyenlőségi hivatalnak nem válaszoltak.
„Amikor megláttam a táblát, a 10 éves fiamra gondoltam. Mit mondjak neki? Nem horgászhat itt, mert az apja Lengyelországban született? Sok hozzám hasonló, törvénytisztelő migráns horgászt felháborított a dolog. A lényeg: ilyen táblának nincs helye a brit horgászközösségben” – folytatta Papiewski.
A lengyel horgász kezdeményezését támogatja a Brit Horgász Szövetség is. A Guardian megfogalmazása szerint „ha sikerrel járnak” – mintha opció lenne a briteknél a törvénysértő magatartás engedélyezése – akkor a táblát levetethetik, és a horgászklubot kompenzáció megfizetésére kötelezhetik.
A brit kormánynak az állampolgárok jogait és a mindennapi ügyintézést taglaló ügyfélkapuján azonban elkenik azt, hogy hogyan lehet szankcionálni az efféle diszkriminációt. Az megtalálható az oldalon, hogy a faji, nemzetiségi, vallási, szexuális orientáció vagy nem vagy életkor miatti diszkrimináció tilos, de hogy ez milyen büntetést és fellépést von maga után, már nem. Az oldal azt is említi, hogy a sértettnek „joga van eljárást kezdeményeznie”.
A britek és a kelet-európai horgászok ellentéte nem újkeletű. Az EU-bővítés után, a keleti migránsok érkezésével az őslakosokat felháborította, hogy azok európai szokás szerint nem dobják vissza a kifogott halat a tóba, hanem hazaviszik. A lengyel és más migránsok azonban később megértették a „mi országunkban tartsd be a mi szokásainkat” üzenetet, és hivatalos képviselőik emlékeztetnek rá, arra oktatják honfitársaikat, hogy dobják vissza a brit vizekből kifogott halakat.