A német gazdaság akár egy hosszabb politikai átmenetet is könnyen átvészel, így várhatóan a jelenlegi bizonytalanság sem befolyásolja negatívan a teljesítményét. Ezért a magyar gazdaságra sem lesz negatív hatással a német politikai helyzet – mondta az InfoRádiónak Madár István, a Portfolio vezető elemzője. A német cégek nem fognak leállni, így a hazánkat is érintő exportszál nem fog gyengülni. A konjunktúra és a német gazdaságba vetett bizalom Európa-szerte jellemző.
A német költségvetési politika és az euró sorsa már valamivel bizonytalanabb kérdés. Angela Merkeltől – Emmanuel Macron francia elnök mellett – az eurózóna megújítását várják, a koalíciós tárgyalások sikertelenségével azonban ez késést szenvedhet.
A szakértő szerint egész Európa erős konjunktúra jellemzi több hónapja, melynek elsődleges motorja a német gazdaság erőssége.
Kiss J. László szerint a szövetségi elnök dönthet arról, hogy a sikertelen koalíciós tárgyalások után melyik lehetőséget választja. Bár az ügyvezető kormány regnálásának nincs időbeli korlátja, mégsem lehet végleges állapotnak tekinteni – mondta az InfoRádiónak a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. Lehetőség van kisebbségi kormány alakítására, továbbá nagykoalíció létrehozására. Ez utóbbit azonban Ralf Stegner, a szociáldemokrata párt alelnöke hétfő reggeli nyilatkozatában kizárta, mivel a választások történelmi mélypontot hozott az SPD-nek, tehát a választók nem támogatnák a nagykoalíció folytatását.
A szociáldemokraták volt frakcióvezetője a hónap elején úgy nyilatkozott, hogy amennyiben szükséghelyzet állna elő, meg kellene fontolni a nagykoalíció lehetőségét. Akár a szociáldemokrata párt elnökét, Martin Schulzot is leválthatják ennek érdekében.
Kancellárválasztásra, bizalmi kérdés megtárgyalására is sor kerülhet a parlamentben. Ennek keretében az első két fordulóban abszolút többséggel, – sikertelenség esetén – harmadikban már egyszerű többséggel is megválaszthatják Angela Merkelt. De a szakértő szerint egyértelmű viszonyokat csak egy új választás teremtene. Bár a közvéleménykutatások szerint az előzőhöz hasonló – vagy a szociáldemokraták és kereszténydemokraták számára rosszabb – eredményre lehet számítani. „Félő, hogy a bizonytalanság hosszabb időszaka érkezett el Németországba” – tette hozzá az egyetemi tanár.