Kijelentette: London szeretné, ha a Brexit után is a jelenlegi feltételekkel maradhatnának Nagy-Britanniában a külföldi EU-állampolgárok.
Hozzátette ugyanakkor:
azok, akik a brit EU-tagság megszűnése utáni átmeneti időszakban érkeznek, szintén letelepedhetnek és dolgozhatnak, de nekik már regisztrációs kötelezettségük lesz.
A brit kormányfő szerint Nagy-Britannia értékeli és köszöni a külföldi EU-munkavállalók hozzájárulását a britek jólétéhez. Hangsúlyozta: elsődleges feladatának tekinti annak biztosítását, hogy a Nagy-Britanniában élő több mint 3 millió külföldi EU-polgár ugyanolyan feltételekkel maradhasson az országban a Brexit után is, mint eddig.
May kijelentette: egyértelmű és valós garanciát akar nyújtani a más EU-országokból érkezett munkavállalók jogainak érvényesülésére.
Alig burkolt utalást tett ugyanakkor arra, hogy a brit kormány álláspontja szerint
a külföldi EU-munkavállalók jogaival összefüggő kérdések a Brexit után a brit bíróságok hatáskörébe tartoznak majd.
Theresa May azt mondta: kétli, hogy bárki, akinek tényleges tapasztalatai vannak az Egyesült Királyságról, kétségbe vonná a brit bíróságok függetlenségét vagy azt a szigort, amellyel a brit bírósági rendszer az emberek jogainak érvényesülése felett őrködik.
Ez a kérdés vita forrása London és az EU között. Az unió ugyanis ragaszkodik ahhoz, hogy a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-polgárok ügyében továbbra is a Európai Unió Bíróságáé legyen a végső szó, a brit kormány viszont ezt határozottan elveti.
Elfogadnák az átmeneti időszakot
Mindezeken kívül beszélt arról is, hogy szükség lesz egy átmeneti időszakra a Brexit után, illetve hogy teljesítik a pénzügyi kötelezettségeiket.
Ezzel kapcsolatban az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója méltatta a brit miniszterelnök pénteki beszédének konstruktív szellemiségét, s nyíltnak mutatkozott a Theresa May által javasolt átmeneti időszakkal kapcsolatban, amely Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnése után lépne életbe.
"Minél hamarább meg tudunk állapodni a különböző kérdésekben a szabályozott kilépésről, valamint az Egyesült Királyság által szorgalmazott lehetséges átmeneti időszak feltételeiről, annál hamarább folytathatunk konstruktív tárgyalásokat a jövőbeli kapcsolatokról" - emelte ki Michel Barnier Brüsszelben Theresa May Firenzében mondott beszédére reagálva, amelyben a brit miniszterelnök kormányának célkitűzéseiről beszélt a Brexitet követő időszakra vonatkozóan.