A captagon hatóanyaga az amfetamin gyengébb változatának számító fenetillin, amelyet 1986-ban helyeztek tiltólistára a világ legtöbb országában. A főleg Dél-Európában gyártott illegális szer leginkább az Arab-félszigeten népszerű.
Az élénkítőszerként használt drog, amely
elnyomja a félelmeket, a kutatások szerint kémiai összetétele miatt sokkal gyorsabban képes kifejteni pszichoaktív hatását,
mint önmagában az amfetamin.
A drogot vizsgáló kutatók, az amerikai Scripps Kutatóintézet munkatársai szerdán elmondták: az ígéretes egérkísérletek arra utalnak, hogy emberek számára is ki lehet majd fejleszteni a szer hatását enyhítő vakcinát. A kutatók tanulmányukban arra figyelmeztettek, hogy a drog világszerte elterjedhet. A szakértők becslései szerint Szaúd-Arábiában a 12 és 22 éves közötti korú drogosok 40 százaléka fenetillinfüggő.
A könnyen előállítható drog elkészítése és forgalmazása jó bevételi forrás a szíriai és iraki militáns csoportoknak.
Kim Janda, a Scripps kutatócsoportjának vezetője felidézte, hogy különösen azért kezdte érdekelni a captagon, mert azt állították róla, hogy az Iszlám Állam harcosai teljesítményük fokozására használják, afféle "farmakológiai morál megteremtésének forrásaként". Mint hozzáfűzte: nem igazán értette, miért használják, mivel jutalmazó hatásának alapvetően nem látta értelmét.
Kutatócsoportjával elemezték a drog kémiai összetevőit, és megvizsgálták, hogy azok egyenként hogyan hatnak az agyra. Saját captagon-laborjukban kísérleti egereken tesztelve felfedezték, hogy a drog különleges hatását a légúti megbetegedések kezeléséhez használt hatóanyag, a teofillin és a stimuláns szer, az amfetamin kölcsönhatása révén váltja ki.
"Ez a kombináció alaposan felerősíti az amfetamin pszichoaktív tulajdonságát,
ami magyarázatot ad arra, miért használják" - mondta a tudós.