Helmut Kohlt úgynevezett európai gyászszertartás keretében búcsúztatják Strasbourgban, az Európai Parlament üléstermében. A rendezvény várhatóan délelőtt 11 órakor kezdődik és nagyjából 13 óráig tart. A néhai kancellár koporsóját egy európai uniós zászló takarja majd.
A német belügyminisztérium korábbi tájékoztatása alapján Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Donald Tusk, az Európai tanács elnöke, valamint Angela Merkel német kancellár, Emmanuel Macron francia államfő és Bill Clinton volt amerikai elnök is beszédet mond a szertartáson. Természetesen a búcsúztatón az említetteken túl több volt és jelenlegi állam- és kormányfő is részt vesz, Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök azonban orvosai tanácsára nem utazik Strasbourgba, Oroszországot Dmitrij Medvegyev kormányfő képviseli.
A Der Spiegel című német hírmagazin értesülései alapján Helmut Kohl saját akarata volt, hogy ne német, hanem európai gyászszertartáson búcsúztassák, sőt, özvegye Maike Kohl-Richter első elképzeléseiben nem is szerepelt a jelenlegi német kancellár az esemény felszólalói között, Orbán Viktor magyar miniszterelnök azonban igen.
A szertartás után a koporsót a német szövetségi rendőrség egy helikopterével Ludwigshafenbe - Helmut Kohl szülővárosába és korábbi lakóhelyére - szállítják, az uniós zászlót pedig német lobogóra cserélik. A koporsót innen Speyerbe szállítják, a katolikus székesegyházba, ahol késő délután halotti misét mutatnak be a néhai kormányfő tiszteletére. Ezután a dóm előtti téren katonai búcsúceremóniát tart a Bundeswehr - a német hadsereg - díszegysége, végül, ugyancsak Speyerben helyezik végső nyugalomra Helmut Kohlt.
A néhai politikust péntek reggel, ludwigshafeni otthonában, 87 éves korában, hosszú betegség után érte a halál. Tizenhat éven keresztül - 1982-től 1998-ig - volt Németország kancellárja, a Kereszténydemokrata Uniót pedig huszonöt évig - 1973-tól 1998-ig - vezette. Mindkettő rekord a második világháború utáni német történelemben, de a halála után megjelent méltatások szerint mégsem ez a legfőbb érdeme, hanem a német egység helyreállításában és az uniós integráció előmozdításában végzett munkája.