Helmut Kohl lelki üdvéért a speyeri katolikus székesegyházban mutattak be gyászmisét mintegy 1500 meghívott vendég előtt. Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) világörökségi listáján szereplő épület körül ezrek követték a speyeri érsek, Karl-Heinz Wiesemann vezetésével bemutatott szentmisét egy kivetítőn.
Helmut Kohl gyermekkora óta kötődött az székesegyházhoz, kancellári munkássága idején és élete alkonyán is gyakran felkereste. Amikor az UNESCO Világörökség része lett, azzal kezdte ünnepi beszédét, hogy "azért jöttem, hogy szerelmi vallomást tegyek a dómnak" - idézte fel Karl-Heinz Wiesemann.
Helmut Kohlnak a speyeri dóm jelképezte mindazt, ami fontos volt az életében, legfőképpen a haza iránti ragaszkodást és Európa szellemi, kulturális és vallási összetartozását. A néhai kancellár számára "a hazafiság és az európaiság összetartozott, egyazon érme két oldala volt" - mondta Speyer püspöke.
Helmut Kohl "igazán nagy államférfi" volt, a hazája újraegyesítésében és Európa egyesítésében szerzett kiemelkedő érdemeit az is jelzi, hogy búcsúztatására a világ minden részéből magas rangú vendégek sereglettek össze a templomban, amely így "a világ színpada" lett - mondta Karl-Heinz Wiesemann.
A vendégek között Angela Merkel német kancellár és kormányának tagjai, Frank-Walter Steinmeier államfő és a parlamenti pártok vezetői mellett ott volt Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, Bill Clinton volt amerikai elnök, Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár és számos más jelenlegi és volt állam-, illetve kormányfő. Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök és Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere képviselte.
Helmut Kohl német nemzeti lobogóval borított koporsóját a gyászmisét követően a dóm előtti téren állították fel, ahol a Bundeswehr - a német hadsereg - díszegysége tisztelgett a néhai kancellár előtt. A katonai ceremónia után a temetési menet a dóm káptalani temetőjébe vonult, ahol szűk családi és baráti körben végső nyugalomra helyezték Helmut Kohlt.