Íme egy galéria arról, hogyan néz ki a leapasztott mesterséges tó medre a romániai, Maros megyei Bözödújfalun. Két hónap alatt több mint nyolc méterrel csökkentették a tó vízszintjét, aminek következtében láthatóvá váltak az egykori település romjai.
A következő hetekben tovább apasztják a tározó vizét, hogy a vízgazdálkodási vállalat szakemberei meg tudják javítani a tóban álló irányítótornyot a gáttal összekötő hidat, amelynek egyik összekötő eleme februárban a vízbe esett.
Bözödújfalu a romániai falurombolás jelképévé vált: 1988-ban elárasztották egy új víztározó építésekor.
Az egykori falu községközpontjától, Erdőszentgyörgytől 5 km-re keletre terült el a Küsmöd-patak mellett. A 16. században említették először írásban. A falut 1910-ben még 679-en lakták, túlnyomórészt magyarok.
Az épülő gát és víztározó miatt 1985-ben elkezdődött a falu kitelepítése. 1992-ben még 126 lakosa volt, melyből 99 magyar, 23 cigány és 4 román, de a tervek szerint minden lakót ki kellett volna telepíteni. 1994-re a falu két templomával együtt teljesen víz alá került, lakosai – ki hová tudott – elköltöztek. Mindössze 12 ház menekült meg az elöntéstől, melyekben negyvenen laktak - olvasható a Wikipédián.