Észak-koreai hackerek állhatnak több mint 30 ország bankja ellen 2015 és 2017 között elkövetett kibertámadások sorozata mögött - jelentette csütörtökön az NHK japán állami televízió.
A tévé az amerikai Symantec kiberbiztonsági vállalatra hivatkozott a tudósítósában.
Gigantikus hálózat
Ahogy arról korábban is írtunk, nem kispályáznak Észak-Korea hackerei: jó pár pénzintézet rendszerét feltörték, és részben az atomprogramjukba lapátolják a pénzt, részben pedig fertőzött bankhálózatot hoznak létre, hogy kijátsszák a globális szankciókat. Az akkori információk szerint Észak-Korea hackereit 18 ország bankjaiba való betöréssel lehet összefüggésbe hozni.
A fertőzött bankhálózat kiépítése már Európát és Amerikát is elérte.
A mostani értesülés szerint az észak-koreai hackerek által bevetett kártékony számítógépes program megfertőzte a bangladesi központi bank számítógépes rendszerét. A behatolás eredményeképpen 81 millió amerikai dollárt utaltak át a Fülöp-szigetekre, ahol az részben bűnözők kezébe került.
A Symantec szakértőinek adatai szerint
a csalók ugyanazokat az azonosító kódokat használták, amelyek segítségével behatoltak a Sony Pictures Entertainment japán-amerikai filmforgalmazó céghez,
miután az Kim Dzsong Unt észak-koreai vezetőt parodizáló és az észak-koreai diktátor meggyilkolását ábrázoló vígjátékot akart megjelentetni. Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szerint észak-koreaiak álltak a történtek mögött.
Hasonló számítógépes kódokat használtak az egyik vietnami bank ellen is, akkor egymillió dolláros kárt okoztak az elkövetők.