A tekintélyes müncheni gazdaságkutató intézet, az Ifo kereken 7 ezer ipari vezető körében folytatott közvéleménykutatásból arra a megállapításra jutott, hogy a német gazdaság dübörög.
A kérdésekre adott válaszokból kitűnik ugyanis, hogy az euró dollárral szembeni igencsak kedvező árfolyama, a hitelek után fizetendő alacsony kamat, továbbá az olcsó nyersolaj áldás a német konjunktúrára. A felmérés ismertetésekor az Ifo intézet igazgatója elmondta, hogy kiváltképpen az építőipar, valamint az elektrotechnikai termékeket gyártó cégek vezetői ítélik meg rendkívül pozitívan a jelenlegi helyzetet.
Clemens Fuest utalt arra, hogy a hangulati index emelkedése még a vérmes reményeknél is jobban alakult, így jelenleg már megközelíti a rekordnak mondható 113 pontot. A franciaországi elnökválasztás második fordulójának bizonytalan kimenetele miatt sokan még fenntartással ítélik meg a közeljövő kilátásait, de – mint Clemens Fuest is hangsúlyozta, – ha a szavazásból Emmanuel Macron kerül ki győztesként, a német gazdaság ismét fellélegezhet. Kína után ugyanis Franciaország Németország legjelentősebb kereskedelmi partnere, és ha Macron beváltja a kilátásba helyezett reformintézkedéseket, még lendületesebben fejlődhet a két ország közti árucsereforgalom.
Az Ifo intézet igazgatója rámutatott arra is, hogy Németország gazdasági helyzetének igencsak kedvező alakulásában fontos szerepe van a világkereskedelemben tapasztalt konjunktúrának is. Így nem véletlen, hogy a többi német kutatóintézettel egybehangzóan a müncheni Ifo elemzői is a konjunktúra ez évi ütemét másfél százalékra teszik, jövőre pedig már 1,8 tized százalékos fejlődést remélnek.
Erre utalva a gyáriparosok országos szervezetének elnöke úgy vélte, hogy
az esztendő során már akár fél millió új munkahely megteremtése várható.
Dieter Kemp a hannoveri nemzetközi vásáron mondott beszédében azonban bizonytalansági tényezőként említette az amerikai elnök részéről említett protekcionista intézkedések esetleges megvalósítását.
A jövőt illető aggodalmat erősíti a nemzeti bank szerepét betöltő Bundesbank havi jelentése, amely az elkövetkező évtizedben az ország gazdasági fejlődésének megbicsaklásától tart a lakosság fokozatos elöregedése következtében. A Bundesbank tanulmánya szerint 2025-ig a munkaképes réteg létszáma csaknem 2,5 millióval fog csökkenni.