Mohamed Abdullahi Mohamed a hadiállapottal párhuzamosan amnesztiát is hirdetett a terrorszervezet azon tagjainak, akik 60 napon belül leteszik a fegyvert. A közkegyelem fő célpontjai azok a szomáliai fiatalok, akiket becsaptak a külföldi harcosok. Akik megadják magukat tanulási lehetőséget és munkát kapnak - magyarázta az elnök a nemzethez intézett beszédében, amelyet katonai egyenruhában mondott el.
A hadiállapot az ország egészére kiterjed. Az al-Shabaab nagy területeket tart megszállva Szomália déli és középső részén, és az ENSZ szerint részleges visszaszorulása ellenére képes nagyszabású műveleteket végrehajtani az országon belül és külföldön is. Abdullahi elnök szerint mintegy 5 ezer harcosa lehet. A kormányerőket az Afrikai Unió mintegy 22 ezer fegyveres békefenntartója támogatja.
Az idén februárban megválasztott elnök átszervezést is bejelentett a hadsereg, a rendőrség és a hírszerző szolgálatok élén.
A dzsihadisták rendszeresen követnek el merényleteket polgári és katonai célpontok ellen. Szerdán a fővárosban, Mogadishuban robbantottak pokolgépet egy étterem közelében, és megöltek hét embert. Csütörtökön egy kisbusz volt a célpontja egy újabb, ez esetben vidéken elkövetett merényletnek. Mintegy húsz utas, jórészt nő halt meg.
Csütörtöki fejlemény, hogy megadta magát a kormányerőknek a Shabaab egyik középszintű vezetője a fővárostól 90 kilométerre fekvő Dzsauhar városban. Egy korábbi, 2012-ben meghirdetett amnesztiában a terrorszervezet mintegy 500 tagja tette le a fegyvert.