75 év némaság után újra megszólal a bécsi Stephansdom legöregebb harangja

InfoRádió
2017. március 21. 10:33
A második világháborúban majdnem beolvasztották, aztán elveszett a harangnyelve a Chorglöcklnek, a bécsi Stephansdom legöregebb és legkisebb harangjának. 75 év után, húsvétvasárnap most újra felcsendül a 13. századból származó harang hangja.

Valószínűleg Konrad von München harangöntő mester készítette az 1276-os bécsi tűzvész utáni években

az osztrák főváros egyik jelképének számító Stephansdom legkisebb harangját, a Chorglöcklt, amely egészen 1942. március 16-ig szolgált a székesegyház északi részén lévő toronyban. Ekkor azonban be kellett szolgáltatni, hogy a náci hadiipar fegyvert gyárthasson belőle.

Mivel a harangokat a koruk szerinti sorrendben használták fel, a középkorból származó Chorglöckl elkerülte a beolvasztást, és 1946-ban visszavitték a Stephansdomba. Akkoriban azonban az újjáépítésre koncentráltak, így a harangot egyszerűen csak letették a székesegyház legismertebb harangja, a Pummerin lábához. Ráadásul időközben elveszett a harang nyelve is, így azóta némán állt ott.

Nemrégiben azonban az északi torony harangfülkéjének egy falrésében rábukkantak a csaknem 800 éves Chorglöckl harangnyelvére. Így Markus Landerer, a templom zenekarának és kórusának vezetője végre megvalósíthatta álmát, aki még a 40. születésnapjára is inkább adományt kért a barátaitól ajándék helyett, hogy újra megszólaltathassa a Stephansdom legkisebb harangját.

A 62 centiméter átmérőjű, 212 kilós Chorglöcklnek ugyanis – főleg a korához és a történetéhez képest – különösen tiszta a hangja, és gyönyörű a visszhangja.

A harangot a böjti időszak kezdetekor helyezték vissza az eredeti helyére, és április 16-án, húsvétvasárnap szólal meg újra az ünnepi szentmise alkalmából. Innentől kezdve minden szombaton és vasárnap 16:50-kor lesz hallható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!