A legnagyobb fegyverexportőr továbbra is az Egyesült Államok, amely a globális piac 33 százalékát birtokolja, és legalább száz országot lát el fegyverrel. Oroszország a globális fegyverexport 23 százalékát adta. Moszkva mintegy 50 országba szállít fegyvereket, de az export több mint kétharmada mindössze négy államba – Indiába, Vietnamba, Kínába és Algériába – irányul. A harmadik helyen Kína áll; az ázsiai országot Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság követi - közölte a Magyar Idők.
A SIPRI által összesített adatok szerint 2012 és 2016 között a múlt század ötvenes évei, azaz a hidegháború időszaka óta nem látott mértékűre nőtt a globális fegyverkereskedelem, ami főleg a Közel-Keleten és Ázsiában megugrott keresletnek tudható be.
Volumenét tekintve az ázsiai és óceániai térség vásárolta fel ebben az időszakban a világ fegyverexportjának 43 százalékát, ami 7,7 százalékos növekedés az előző ötéves periódushoz képest.
Ugyanebben az időszakban Európa importja 7 százalékponttal, 11 százalékra csökkent.
A Közel-Kelet leginkább importból fegyverkező állama Szaúd-Arábia, amely a globális fegyverimport 8 százalékáért volt felelős 2012 és 2016 között.